Görögország;politikai megoldás;

Egyesek szerint már csak az ima segíthet FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MILOS BICANSKI

- Politikai megoldás körvonalazódik

Nincs megállapodás Görögország és hitelezői között. Az államcsőd, Görögország eurozóna tagságának megszűnése egyre fenyegetőbb valósággá válik. Hétfőre rendkívüli uniós csúcsot hívott össze a görög adósságválság ügyében Donald Tusk az Európai Tanács elnöke. A görög kormány bizakodó.

Bármilyen különös is, függetlenül attól, hogy csütörtökön, az euróövezet pénzügyminisztereinek brüsszeli találkozóján sem történt semmiféle előrelépés a hitelezők és a görög kormány között, Alekszisz Ciprasz elérte a célját. Pénteken a lehető legnagyobb magabiztossággal beszélt, mintha nem fenyegetné csőd hazáját, s mint akit az sem érdekel, hogy csak az utolsó néhány napban 3 milliárd eurót vettek ki a betétesek a görög pénzintézetekből. Ciprasz ugyanis sosem pénzügyi-gazdasági kérdésként kezelte az esetleges megállapodást. Számára ez kizárólag politikai ügy volt.

Most pedig olyan döntés született, amelyet Ciprasz már szinte kezdettől fogva követelt: hétfőn késő este rendkívüli uniós csúcsot rendeznek a görög adósságválság kapcsán az Eu tagországok állam- és kormányfői. Vagyis politikai megoldás születhet. Feltehetően olyan döntést hoznak, amely szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nélkül hosszabbítják meg a június végén lejáró hitelmegállapodás hatályát.

Az euróövezeti pénzügyminiszterek pénteki luxemburgi találkozóján ugyan nem a görög kérdés volt napirenden, de természetesen ez is szóba került. A tárcavezetők igen borúlátóknak tűntek az esetleges megállapodás kapcsán. George Osborne brit pénzügyminiszter szerint felkészültek a legrosszabbra.

Valdis Dombrovskis, az euró ügyeiért felelős európai bizottsági alelnök jelezte, hogy a megállapodás elmaradása ugyan "erős jelzés" Görögország számára, hogy vegye komolyan a tárgyalásokat, de az Eurogroup "bármely pillanatban" kész újra összeülni a megoldás érdekében.

Ciprasz, aki eközben népes kormányküldöttség élén egy oroszországi, Szentpéterváron megrendezett gazdasági fórumon vett részt csütörtökön és pénteken, a legkevésbé sem tűnt aggodalmasnak. Mint mondta, ha kiválnának az euróövezetből, az a közös valuta halálát jelentené. Orosz részről egyébként cáfolták, hogy Athén a Kremltől kért volna pénzügyi segítséget. Ciprasz ugyanakkor megállapodást kötött orosz vendéglátóival a Török Áramlat gázvezeték görögországi szakaszának részleteiről.

Ciprasz: lesz megoldás
A görög miniszterelnöki sajtóiroda közleményt juttatott el lapunkhoz a nemzetközi sajtóban megjelentek kapcsán. „A hétfőre összehívott csúcstalálkozó pozitív fejlemény a megállapodáshoz vezető úton. Arra törekedtünk, hogy a végső tárgyalásokra az európai politika legfelső szintjén kerüljön sor, most pedig azért dolgozunk, hogy e csúcstalálkozó sikeres legyen. Akik horrorisztikus válságforgatókönyvek megvalósulásában reménykednek csalódni fognak.Lesz megoldás, olyan, amely az EU és a demokrácia szabályainak tiszteletben tartásán alapul, és lehetővé fogja tenni, hogy Görögország az eurozónán belül térjen vissza a növekedés útjára" - olvasható az athéni közleményben.

Athénban a napokban több tüntetésre is sor került. Görögország maradjon az eurozóna tagja, őrizze meg az eurót, mint fizetőeszközt, követelték csütörtök este az athéni parlament előtt összegyűlt tüntetők, akiknek nem tetszik a Ciprasz-kormány nemzetközi hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon követett stratégiája. A tiltakozók azért aggódtak, hogy a huzavona az ország euróövezetből való kiváláshoz vezethet. "A legtöbb ember, akit itt lát, még soha nem vett részt tüntetéseken. De mi vagyunk a csendes többség, s nem akarjuk, hogy azok győzzenek, akik hangosabban kiabálnak" - mondta az egyik demonstráló. A hitelezőknek igazuk van: Görögországnak felelős politikát kell folytatnia - mondta egy másik tüntető.

Egy nappal korábban kormánypártiak tüntettek, Ciprasz hívei viszont azért vonultak utcára, hogy a kormány politikáját támogassák. Felmérések szerint a görögök nagy része támogatja az euró megőrzését bár a korábbi megszorító intézkedéseket is bírálják.

Görögországnak június végéig 1,6 milliárd eurót kell törleszteni. Megállapodás hiányában az ország fizetésképtelenné válhat, ami véget vethet eurózóna-tagságának, sőt, talán EU-tagságának is.

Meghallgatta a bíróság pénteken a charlestoni lövöldözőt, aki kilenc fekete hívőt ölt meg helyi idő szerint szerdán este egy charlestoni templomban, Dél-Karolinában. Dylann Storm Roofot 12 órával a mészárlás után fogták el, több mint háromszáz kilométerre a bűntény helyszínétől, a szintén dél-karolinai Shelbyben. A helyi virágos, Debbie Dill figyelt fel a fekete szedánra, a munkahelyére vezetett, amikor útközben meglátta az autót, s riasztotta a rendőrséget.