A Múzeumok éjszakája programsorozat sokéves történetében idén először kiemelt témakörhöz is kapcsolódnak rendezvények: 2015-ben Erdély áll a középpontban. A magyarországi városok közül Eger részesül kitüntetett figyelemben ezen a kellemesnek ígérkező nyári éjszakán. A szombat késő délutántól kezdődő Múzeumok éjszakájához ezúttal rekordmennyiségű múzeum csatlakozott. Országszerte mintegy 360 kulturális intézmény várja az érdeklődőket kétezernél több szabad-, illetve beltéri rendezvénnyel. A múzeumok mellett számtalan egyéb helyszínre látogathatunk: várak, termálfürdők, patinás szállodák, levéltárak, állatkertek és vadasparkok is megnyitják kapuikat.
Az érdeklődők valamivel több, mint félszáz erdélyi tematikájú program közül választhatnak, ha egyáltalán győzik. A képzőművészet és az irodalom mellett a néprajz, a gasztronómia és a zene szerelmesei is megszerezhetik szellemi táplálékukat az Élő Erdély témakör programjain. Azok, akiknek a szíve inkább országhatárainkon belüli tájakra húz, a nagy történelmi múlttal rendelkező Eger városában lelhetnek kellemes kulturális kikapcsolódásra, ugyanis a számtalan vidéki helyszín közül a hevesi megyeszékhely kapott kiemelt státuszt a szervezőktől. Az egri Dobó István Vármúzeum kiállításai mellett rendezvények sokasága emlékezik a 16. századi egri várvédőkre azzal a nem titkolt tudatossággal, hogy a fiatalokat is bevonják a „játékos” történelembe.
A fővárosi lakosoknak érdemes felkeresni a Magyar Nemzeti Múzeumot és a budavári Magyar Nemzeti Galériát, ahol változatos műsorokkal készülnek. Általános tapasztalat, hogy a budapesti múzeumokba – különösebben a hírneves intézményekbe – történő bejutásra az elővételi lehetőség ellenére tömött sorokban várakoznak az érdeklődők, így érdemes legalább egy órával a kiszemelt program kezdete előtt megjelenni a helyszínen. Néhány múzeum a korlátozott látogatóbefogadási képességek miatt előzetes regisztrációhoz köti a részvételt.
Igazi szenzációnak ígérkezik az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) holnaptól látható tárlata, ahol először kerül a nyilvánosság elé Ady Endre egyik versének eddig elveszettnek hitt eredeti kézirata. A páratlan gyűjteményi darab immáron két éve áll a kézirattár tulajdonában az Ady család jóvoltából, azonban most először kerül kiállításra a feltehetőleg 1908 elején papírra vetett írás. A kalandos utat bejárat vers, a Májusi zápor után páratlanságát az adja, hogy a puha ceruzával, vékonysága miatt rendkívül sérülékeny papírra vetett költemény ellentétben Ady legtöbb fennmaradt kéziratával, kifejezetten olvasható.
Azok, akik esetleg a Múzeumok éjszakáján lemaradnak az irodalmi emlék megtekintéséről, július 12-ig felkereshetik a „S csókolt minden az ég alatt” címet viselő tárlatot. A Veres Pálné utcai Ady Emlékmúzeumban azokat várják, akik az erdélyi születésű költőfejedelem élete iránt érdeklődnek. Kerekasztal-beszélgetésen idézik meg Ady Nagyváradról indult pályafutását, ahol a Nagyváradi Ady Endre Emlékmúzeum képviselői is felszólalnak. Az emlékház azzal kedveskedik a versszeretőknek, hogy minden érdeklődő elhozhatja, és a közönség előtt el is mondhatja legkedvesebb Ady-versét.
A materiális érdeklődésűek számára a Csodák Palotája nyújthat rendkívüli élményt, az intézmény tudományos varázslat jeligét követve kicsiket és nagyokat egyaránt igyekszik bevonni a fizika, a geometria, az elektromosság, a hőtan és a mechanika alapjaiba. A százegy esztendős Astoria szálloda és a Gellért hotel is színes programokat kínál a Múzeumok éjszakája programsorozathoz csatlakozó nyitott szállodák éjszakáján. Utóbbi helyszínen még olyan jelentős popkulturális alakok is megelevenednek az éjszaka folyamán, mint amilyen a szexikon Marilyn Monroe vagy a rock 'n' roll királya, Elvis Presley.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2001-ben szervezte meg először vidéken a Múzeumok éjszakája rendezvényt, egy évvel később már az első fővárosi programsorozatot tartották. A kultúranépszerűsítő rendezvény az elmúlt években fokozatosan terjeszkedett, több és több intézményt bevonva a programba. Ennek eredményeképpen a tavalyi évben mintegy 400 ezer látogató volt kíváncsi a Múzeumok éjszakája során tartott programokra, kiállításokra. Minden valószínűség szerint az egyszeri program nem befolyásolja a sztenderd múzeumlátogatási szokásainkat, de kedves nyitás mindazok számára, akik évközben – korlátozott lehetőségeiknek köszönhetően – nem jutnak el annyiszor múzeumba, mint ahányszor szeretnének.
A programsorozat már délután elrajtol, azonban a nagyobb múzeumok este hat órától fogadják a látogatókat. Budapesten egységesen 1500 forintba kerül a felnőtt jegy, míg a 6-18 év közötti látogatóknak 600 forintba kerül a belépőváltás. 6 éves kor alatt a belépés ingyenes. Vidéken a múzeumok saját díjszabása érvényesül. A karszalaggal rendelkezők a rendezvények ideje alatt a fővárosban igénybe vehetnek úgynevezett múzeumbuszokat hat különböző útvonalon, amelyek este hat óra és hajnali fél három között járják a főváros utcáit.