oktatás;tanév;tanévzárás;

- Tanév végén is áll a bál az oktatásban

Nem csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) lehet majd államtudományi képzésekre jelentkezni a jövőben - nyilatkozta Palkovics László felsőoktatási államtitkár a Népszabadságnak és a Napi gazdaságnak is. 

Egy a felsőoktatási törvényt módosító javaslat szerint - amelyet Lázár János, a miniszterelnökség vezetője nyújtott be - szeptembertől csak az NKE-n lehetne államtudományokat (ide tartozik a jogász- valamint a közigazgatási képzések is) tanulni, a javaslat ellen a múlt héten az Állam- és Jogtudományi Karok Dékáni Kollégiuma is felemelte a szavát. Állásfoglalásuk szerint a döntés súlyosan érinti a jogtudományi karokat, a törvényjavaslatot pedig sem a Magyar Rektori Konferenciával, sem az érintett egyetemekkel, sem a Magyar Tudományos Akadémiával (MTA) nem egyeztették, ezért kérték a javaslat visszavonását.

A héten az MTA gazdaság- és jogtudományok osztálya is kiadott egy kemény hangú állásfoglalást, amelyben jelezték, szolidárisak a tudományegyetemek állam- és jogtudományi karaival - írta a Népszabadság. Palkovics László azonban továbbra sem érti, mi a felháborodás oka, mint mondta, a törvényjavaslatból kikerült az NKE kizárólagosságára vonatkozó rész, így bármely kar indíthat államtudományi képzéseket. Csakhogy a javaslatban az is benne van, hogy az NKE-n kívül más egyetemnek - bár a képzéseket elindíthatják - nem lesz jogosultsága oklevelet kiadni - mutatott rá az MTA.

Mindeközben a Pannon Egyetemen is forrnak az indulatok, az intézmény Műszaki és Informatikai Karának Kari Tanácsa ugyanis a napokban arról döntött, hogy csatlakoznának a Pázmány Péter Katolikus Egyetemhez (PPKE). Az egyetem szenátusa azonban kiállt az intézmény egysége mellett, és visszautasított minden, annak megbontására irányuló kezdeményezést, emellett felszólították a kari tanácsot, hogy haladéktalanul vonja vissza a PPKE-hez történő csatlakozás kezdeményezésével kapcsolatos, előzetes egyeztetések nélkül, hatástanulmányok hiányában hozott határozatát. Palkovics László ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: szerinte a kar kiválása gyengítené az intézmény, ezért ahhoz az Emberi Erőforrások Minisztériuma mint fenntartó nem fog hozzájárulni.

Bírál a PDSZ
A tanév rendjének átstrukturálása indokolt felvetés, de szigorúan össze kell kötni a tananyag mennyiségének, így a tanítási napok számának csökkentésével - írta közleményében Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint az általános iskolákban indokolt lenne a kilenc évfolyamos képzés bevezetése, hiszen a romló eredményességi mutatók egyértelműen jelzik: lépéskényszer van. Ugyanakkor leszögezte: az átalakítás kidolgozása nem nélkülözheti a széleskörű szakmai egyeztetést, az ott kialakuló többségi álláspont figyelembevételét, tekintve, hogy az új szisztéma bevezetése felveti az egész oktatási rendszer átalakításának szükségességét, a tankötelezettségi korhatártól kezdve a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok kérdésén át a pedagógusképzés átalakításáig bezárólag. "Bár az idő sürget, kapkodni nem szabad. A finneknél negyven, a lengyeleknél kilenc évet vettek igénybe az előkészületek" - jegyezte meg.

Csak jót tett azzal Berkecz Balázs, hogy a szekszárdi beszédet nyilvánosságra hozta. Nagy segítség ez, cserébe Lázár János gondoskodni fog arról, hogy az Együtt elnökségi tagját minden építészfórumra meghívják. Erről lapunk kérdésére beszélt tegnap a Miniszterelnökség vezetője. Az immár 13. alkalommal rendezett Kormányinfón egyebek mellett kiderült, a kormány 60 milliárd forint összegben kezességet vállal a 3-as metró felújításának érdekében, valamint átvállalja a BKV 52,3 milliárd forintnyi adósságát, cserébe az állam tulajdonába kerül a Dagály uszoda.