Műsormagazin;terrorizmus;

- Megölték a véreskezű terroristavezért

Az Egyesült Államok légicsapást hajtott végre Líbia ellen, s megölte az egyik legkeresettebb iszlamista vezetőt, az algériai Mohtar Belmohtart – közölte a nemzetközileg is elismert tobruki kormányzat.

Belmohtar a kilencvenes években Afganisztánban harcolt, később pedig több afrikai országban, köztük Maliban. Az elmúlt években többször ment híre annak, hogy megölték, ehelyett azonban újabb és újabb terrorakciókkal jelentkezett. Ő tervelte ki a 2013 elején az algériai Amenaszban végrehajtott terrorakciót, amelynek során egy gázmezőn számos külföldit ejtettek túszul, s összesen 38 személyt gyilkoltak meg. Belmohtar kapcsolatban állt az al-Kaidával, illetve ő irányította a terrorszervezet magrebi szárnyát, az AQIM-et. Később az al-Mourabitoun nevű dzsihadista csoport vezetője lett. Ez a terrorszervezet egy algériai és egy mali terrorcsoport egyesüléséből jött létre.

Az Egyesült Államok hadügyminisztériuma is megerősítette, hogy a légierő egy „az al-Kaidához köthető célpontot” támadott meg Líbiában. A Pentagon szóvivője azonban arról nem beszélt, hogy ki volt az akció célpontja. Csupán annyit tett hozzá, hogy kiértékelik a légitámadás eredményeit. Washington még 2013-ban ötmillió dolláros vérdíjat tűzött ki Belmohtar fejére.

A torbuki kormányzat beszámolója szerint több dzsihadista vesztette életét a támadás során. Azt is közölte, hogy az akciót az ideiglenes kormányzattal való egyeztetést követően hajtották végre. A torbuki kormányfő, Abdullah al-Tani üdvözölte a légitámadást, amely egy „nemzetközi segítség” része volt – értékelt a Faceebookon.

Az amerikai gépek egy farmot támadtak Adzsdabijában, amely mintegy 160 kilométerre található a kelet-líbiai Bengázitól. Belmohtar itt találkozott más szélsőséges csoportok tagjaival –közölték. Itt tartózkodott például az Anszar al-Saría vezetője is, ezt a csoportot szintén terrorszervezetként tartják nyilván. A CNN a Pentagont idézve azt közölte, hogy az akciót nem pilóta nélküli géppel hajtották végre.

Líbiát a teljes káosz fenyegeti, szűk négy évvel a néhai forradalmi vezető, Moamer el-Kadhafi halála után. Az ország egy részét a szélsőséges iszlamisták, a másikat a Nyugat által is elismert kormányzat tarja ellenőrzése alatt. Ugyanakkor jelentős területeken a helyi törzsek uralkodnak. 

Egyre kevesebb idő maradt a görög kormány és a hitelezők közötti megállapodásra. A tárgyalások vasárnap esti felfüggesztése után ráadásul felmerül a kérdés, lehetséges-e egyáltalán a megegyezés. A két fél egymást okolta a megállapodás újbóli elmaradásáért.