A Dísz téren álló, frissen felújított neoreneszánsz palotában látható kiállításon csaknem száz Csontváry-alkotás kerül bemutatásra. Korábban nem volt rá példa, hogy egy kiállításon ennyi művét helyezzék el. A körülményes előkészítő munka során mind köz-, mind magángyűjteményekből vett kölcsönbe felbecsülhetetlen értékű képeket a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft., a kiállítóhely üzemeltetője.
Önarckép
A 19. század második felében alkotó Csontváry festészeti életműve viszonylag elenyésző számú alkotást foglal magában, ezek harmada a mai napig úgynevezett „lappangó mű.” Gulyás Gábor művészettörténész, a tárlat kurátora lapunknak elmondta, sok esetben önként kellett lemondani Csontváry-művek szerepeltetéséről, mert a tulajdonos szerette volna, ha azokat olyan festményekkel párban állítják ki, amelyekkel kapcsolatban nincs általános konszenzus azt illetően, hogy azokat valóban Csontváry festette.
A hazai viszonylatban piedesztálra emelt Csontváry megítélése nemzetközi viszonylatban közömbös, a tárlat elsődleges célja, hogy ezen a vélekedésen változtassanak. 1958-ban nagyszabású kiállítást szerveztek Brüsszelben, ahol az alkotóművész Tengerparti sétalovaglás című munkáját olyan nagyságok művei mellett állították ki, mint amilyen Cézanne, Van Gogh vagy Gauguin. A nemzetközi siker folytatása azonban elmaradt. Ennek Csontváry magyar sajátossága és bármely stílusirányzatba történő nehéz besorolása miatt talán oka lehet műveinek körülményes szállítása is.
Baalbek FORRÁS: MAGYAR NEMZETI GALÉRA
„Egyetértek Fülep Lajossal, az egyik legfurcsább művészettörténésszel, aki úgy fogalmazott, nem az a kérdés, hogy Csontváry valaha felnő-e oda, hogy megértsük, hanem az: mi felnövünk-e odáig, hogy felismerjük a valódi értékét. Szerinte gyakorlatilag Cézanne-on kívül nincs olyan alkotó, akivel össze lehetne hasonlítani. Korszakokon átívelő, besorolhatatlan egyedi életművel rendelkezik, amelyet érdemes lenne bevinni a nemzetközi vérkeringésbe” – fogalmazott a kurátor, aki hozzátette, a legenda szerint Fülepet annyira elvarázsolta a Zarándoklat a cédrushoz című festmény, hogy a műcsarnokbeli kiállításon széket vitetett a festmény elé, amelyet órákig tanulmányozott.
A tizenhét teremben megtekinthető tárlaton Csontváry képei installációkkal, a művész életét bemutató játékfilmes spotokkal, életútját végigkísérő térképpel, valamint kortárs alkotók újragondolásaival párosulnak. A kiállítás, amely Áder János köztársasági elnök fővédnökségével, 90 millió forintos – részben állami támogatásból – valósult meg, december 31-ig látogatható.