Európa megmoccant. Elfogadta tegnap az Európai Parlament Strasbourgban ülésező plenáris ülése a magyarországi helyzettel foglalkozó határozatát. Mégpedig erős néppárti átszavazással a szociáldemokrata, a radikális baloldali, a liberális és a zöld frakció közös javaslatát, amely igencsak kemény hangon mond véleményt - nem az országról, hanem Orbán Viktor politikájáról. Európa immunrendszere dolgozni kezdett, a magyar politikában is kezdi meglátni azt a populista veszélyt, amely nem utolsó sorban saját tehetetlensége miatt fenyegeti a periféria országaiból, amelyeket a leginkább sújtott a 2008-as gazdasági-pénzügyi válság.
Ha nem is könnyű, de egyszerű volna csak a válságra fogni azt, ami Európában tapasztalható. Az eddigi tohonya tehetetlenség oka az is, hogy a közösség felkészületlen volt arra, hogy valamely tagja, amely önként vállalta a tagságot, s vele az európai politikai értékrendet, egyszer csak felmondja azt. Oka a kései reakciónak a demokrácia lassú működése is, amit a magyar kormányfő ezerszer a brüsszeli bürokrácia szemére hányt, a tekintélyelvű illiberalizmust ajánlva helyette. Csak egyben tévedett, de nagyot: ha lassan is, de határozottan őrölnek a demokrácia malmai.
Az EP most felszólítja az Európai Tanácsot, hogy az eddiginél hatékonyabban foglalkozzon a demokratikus és európai jogok érvényesülésével az egyes tagállamokban, minden megkülönböztetés nélkül. Ugyanezen elvek mentén a Bizottságtól ez év szeptemberi határidővel elvárja, hogy tegyen konkrét javaslatot egy olyan kiigazító mechanizmusra, amelynek révén a jövőben a magyarországihoz hasonló jogsértéseket automatikusan és hatásosabban tudja kezelni az unió, mint demokratikus közösség. Mert ebben is reformra szorul, ha nem is az orbánira.
A pávatáncnak viszont akkor is vége van, ha most politikai vakságában a Fidesz "második Tavares-jelentést" emleget. Ez most sokkal több. Ha Orbán képtelen lesz korrigálni - amire azért nem kevés esélyt látunk -, év végére Magyarországot elérheti a 7. cikkely. Az uniós atombomba, amely megfoszthatja jogaitól. Végleg Európa peremére sodródhat.
Nem Európa dolga, hogy Magyarországon belpolitikai változások következzenek be. Az a magyarok dolga. A gondolkodás felkínált felelőssége viszont közös. Még az.