Autóvilág;MNB;devizahitel;forintosítás;autóhitel;

- MNB: az autóhiteleket is forintosítják

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szándéka szerint forintosítják a devizaalapú autó- és személyi hiteleket is. Ehhez 1,1 milliárd euró értékben forrást biztosít a devizatartalék terhére a pénzügyi szolgáltatók részére, hogy azok forintosítsák ügyfeleik hiteleit, így szabadítva meg őket a árfolyamkockázattól. A jegybank korábban már jelezte, készül erre a lépésre, a jelenlegi bőséges devizatartalék-többlet erre lehetőséget is nyújt. A jelzálog-alapú hitelek forintosításhoz mintegy 9 milliárd euróra volt szükség.

A jegybank a pénzügyi stabilitási szempontból is kívánatos tartja, hogy a megmaradt devizahiteleit kivezessék. A devizaalapú gépjármű- és személyi-hitelállomány egyrészről önmagában is árfolyamkockázatot jelent az érintett mintegy 250 ezer háztartás számára, de amennyiben más hitelei is vannak az ügyfélnek, jelentős az úgynevezett átfertőződés veszélye is.

A bejelentést hamarosan követnie kell a forintosítást "elrendelő" jogszabálynak és a részleteknek, különösen arról, milyen árfolyamon történik majd az átváltás. A tisztességtelen árfolyamrés alkalmazásának és az egyoldalú szerződésmódosítások elszámolása nem sokat hozott a nem jelzálogalapú devizahitelesek konyhájára, ugyanis az időközben dráguló svájci frank elvitte a visszatérítés túlnyomó részét. Azaz a piaci árfolyamon történő forintosítás lényegében olyan hatással járna, mintha az érintett autóhitelesek lényegében nem kaptak volna vissza semmit - jegyzi meg a Privátbankár.hu.

A jelzáloghitelek cseréjéhez piaci árfolyamon adta az MNB a devizát a bankoknak, miközben saját könyveiben tekintélyes árfolyamnyereséget realizált, tekintve, hogy a devizatartalék a forintosítási árfolyamnál lényegesen alacsonyabb árfolyamon került be a jegybankba. Kérdés, hogy a mostani akció során is így jár-e el az MNB, vagy a devizaváltás nyereségéből valamennyivel részesedhetnek az adósok is.

Ismét nehéz helyzetbe kerültek a Parlamentben a kormánypártok, miután elvesztették kétharmados többségüket. Az ellenzéki képviselők, - volt aki nemmel szavazva, és volt aki tartózkodva - megakadályozták annak a törvényjavaslat kétharmados részeinek elfogadását, amely a pénzügyi szolgáltatók felügyeletére vonatkozó szabályozást szigorítaná.