Cseh Balázs szerint a kidobott élelmiszerekből mintegy 400 ezer tonna a lakosságtól származik, pedig egy kis odafigyeléssel - például bevásárlólista készítésével, az alapanyagok, készételek lefagyasztásával - ezen lehetne változtatni. Hozzátette: az élelmiszerek pazarlásában az utóbbi években nem történt jelentős változás, ugyanakkor valamilyen szinten nőtt a rászorulóknak eljuttatott élelmiszerek mennyisége. A MÉE tavaly például mintegy 1500 tonna élelmiszert juttatott el civil szervezetek segítségével a rászorulóknak, nagyjából 1,5 milliárd forint értékben.
A Lehet Más a Politika (LMP) ugyancsak tegnap jelentette be, hogy javaslatot tesznek az élelmiszerek pazarlása elleni program beindítására. Lengyel Szilvia, a párt vidékfejlesztési szakszóvivője sajtótájékoztatóján elmondta: Magyarországon jelenleg kétszer annyian éheznek, mint a válság előtt, köztük mintegy 50 ezer gyermek tartósan nem jut elegendő mennyiségű élelmiszerhez.
A programra az általuk már a költségvetésbe beépíteni javasolt közösségi gazdaságfejlesztési alapból biztosítanának mintegy 2 milliárd forintot, s pályázat keretében juttatnának forrásokat az e téren már tapasztalatokat szerzett civil szervezeteknek szállító eszközökre, üzemanyagra, az élelmiszer hűtésének biztosítására, raktározásra és munkabérre. A politikus a Franciaországban nemrég elfogadott szigorú szabályt is példaként említette: ott a nagyobb áruházaknak jótékonysági szervezetek számára kell átadniuk a már nem eladható, de még fogyasztható élelmiszereket.