Jobb időkben gigászok háborúznak egymással, próbálják meggyőzni a politikát, melyik közgazdasági iskola szolgálja inkább a közjót. Keynes és Hayek jóval életükön túl is vitatkoznak tanítványaikban egymással, az állami beavatkozás üdvös vagy üdvtelen voltáról, mértékéről, a piac szabadságáról, és korlátairól, arról, hogyan kellene összehangolni a két iskolát, lehántva róluk a rájuk telepedő politikát. Matolcsy György jegybakelnök, korábbi nemzetgazdasági miniszter, a kormányfő volt jobbkeze, MNB-elnök egy keddi könyvbemutatón a neoliberális gazdaságpolitika haláláról beszélt, miközben néven nevezett három közgazdász közellenséget, mint aki a legtöbbet tette a lám, sikeres unortodox módszerek ellen.
Bod Péter Ákos, Chikán Attila és Mellár Tamás a három "kiátkozott", mindhárom a politika konzervatív oldalán szolgált, az egyik ipari miniszter, MNB-elnök, a másik gazdasági miniszter, a harmadik a KSH elnöke volt. Mindhárman "megbuktak", leginkább, mert autonómiájuk nem engedte, hogy szakmai meggyőződésükkel ellentétes politikához adják a nevüket.
Történetesen az Orbán-Matolcsy-féle gazdaságpolitikához. Amelynek "unortodoxiája" nem keveréke, hanem kutyuléka a két iskolának: megtagadja a neoliberalizmust, de csak azért, hogy a politika szándéka szerint a liberalizmuson üssön, jelentsen az bármit. Tagadja a szabad piacot és az államot ülteti be mindenhová, oda is, ahol annak semmi keresnivalója, miközben minden neoliberalizmusnál nagyobb mértékben vonja ki a pénzt az európai jóléti állam közösségi ágaiból, az egészségügyből, az oktatásból, a szociális ellátórendszerből. A kitiltott IMF legbódultabb álmaiban sem mert volna ilyen mértékű megszorítást javasolni szociális érzékenysége, vagy legalább is politikai félelmei miatt. Az Orbán-Matolcsy duót a politika erőszakos primátusa vezette/vezeti: úgy szervezte át a nemzeti jövedelem újraelosztását, hogy az általa megálmodott új-középosztályt (inkább: elitet) támogassa, pénzelje. A hatalom politikai mankója gazdagodott, miközben a társadalom többsége elszegényedett. A nem csak anyagi szakadék beláthatatlanná mélyült.
Boldogok a kiátkozottak.