A repülő André Borschberg svájci pilótával a fedélzetén - hosszú vesztegelés és számos elhalasztott indulási kísérlet után - helyi idő szerint vasárnap hajnalban a kínai Nankingból szállt fel, hogy a világkörüli út hetedik, legnehezebb szakaszát teljesítse és eljusson Hawaiira, ami a tervek szerint hat napot vett volna igénybe.
A rossz időjárás miatt azonban a gépnek vissza kellett fordulnia, és Japánban le kellett szállnia. A Solar Impusle 2 útját szervező csapat most arra vár, hogy kitisztuljon a szigetország fölött az ég és a repülő folytathassa az utat.
A repülőgép Nanjingban. FOTÓ: ChinaFotoPress/ChinaFotoPress/Getty Images
A napelemes repülő másik pilótája, Bertrand Piccard, aki a misszió monacói irányítóközpontjából követte az eseményeket, kijelentette: "Nem fenegyerekek vagyunk, hanem felfedezők. A biztonságot mindenek fölé helyezzük". Hozzátette, hogy a géppel mindenki elégedett, de az időjárás nem kedvez az útnak.
"Nagojában landoltunk és kivárjuk a jobb feltételeket a folytatáshoz" - mondta Piccard. A kizárólag napenergiával hajtott repülőgép márciusban indult a 35 ezer kilométeres világkörüli útra Abu-Dzabiból. A felszálláshoz megfelelő szél kell és a repülés közben felhőtlen ég, hogy elegendő napenergiát tudjon tárolni a gép az éjszakai úthoz.
A vasárnapi induláskor a csapat meteorológusa még úgy vélte, talált egy megfelelő "derült ablakot" a repüléshez. Az egyedül repülő Andre Borschberg kitűnően haladt egészen hétfő reggelig, amikor a misszió irányítói arra kérték, hogy körözzön a Japán-tenger felett, amíg eldöntik, hogy vállalhatja-e a várható időjárási feltételek között a továbbhaladást.
Végül a team a leszállás mellett döntött, mivel ha a pilóta belefutott volna a felhős időbe, egy bizonyos pont után az óceánon landolt volna. A halasztások ugyanakkor szintén kockázatosak, ugyanis a gépnek még a hurrikánszezon csúcsának beköszönte, augusztus előtt át kéne repülnie Amerika, majd az Atlanti-óceán fölött.