Schmuck Erzsébet alapvető változást sürgetett a kormány gazdaság- és társadalompolitikájában a fejlődés érdekében, valamint azért, hogy egy több lábon álló gazdaság és a mainál igazságosabb társadalom jöjjön létre. A politikus beszélt pártja a dolgozói szegénység felszámolását célzó javaslatairól, amelyek elmondása szerint mintegy 1500 milliárd forint átcsoportosítását igénylik.
Az ellenzéki párt a többi közt progresszív adózással és közszféra dolgozóinak béremelésével biztosítana magasabb jövedelmet a legkevesebbet keresőknek - számolt be. Úgy ítélte meg, hogy a jövedelmi és társadalmi különbségek növekedése jelenti az ország fejlődésének gátját, ezért a tőkejövedelmek magasabb adóztatását is javasolta, és olyan változtatásokat, amelyek a gazdagabbaktól a szegényebbek felé irányítják a javakat. A kabinet szerinte minden nemzetgazdasági hasznot nélkülözve követ ezzel ellentétes politikát.
A bérfelzárkóztatást tartotta az ország előtt álló legnagyobb feladatnak, mert - mint emlékeztetett - négymillióan élnek a létminimum alatt. Bírálta a büdzsé korai tárgyalását, szerinte év végéig akár a jelentősebb valuták árváltozása miatt is változtatni kell majd azon. Sérelmezte azt is, hogy a kormány nem avatkozik be az egészségügyi és az oktatás romlásába.
A munkahelyek létrejöttének gátját a többi közt a kis- és közepes vállalatok "agyonadóztatásában" látta, de kifogásolta azt is, hogy a stratégiai partner multicégek munkahelyenként sokszor tízszer akkora támogatást kapnak, mint a hazaiak. Bírálta az egy százalékpontos személyi jövedelemadó csökkentést, amely szerinte a magasabb jövedelműeknek kedvez, és sokallta a sportnak juttatott támogatásokat vagy a közmédia rendelkezésére álló forrásokat is.
Pártja a paksi bővítést is leállítaná - fűzte hozzá -, és elzárná "a korrupciós pénzszivattyút". Áfa-csökkentést is javasolt, például a helyben termelt élelmiszerek esetében, amely többek között a hazai zöldség- és gyümölcstermesztőknek, valamint az alacsonyabb jövedelműeknek kedvezne.
Az egészségügyi dolgozók alapbérét azonnal 60 százalékot meghaladóan növelné az LMP - mondta. A kistelepüléseken élők helyzetbe hozása érdekében a mellékúthálózatot fejlesztenék az autópálya-építések helyett - folytatta. Az energiaszegénység ellen szociális tűzifát, az energiahordozók szociális tarifájának bevezetését is javasolta, valamint komplex lakáskorszerűsítési programot, de forrásokat biztosítana az ökoszisztéma fenntartására is.