A devizában és forintban fennálló hosszú távú államadósság-kötelezettségek "BB plusz", illetve "BBB mínusz" besorolásaira érvényes. A hazai elemzők között nincs egységes álláspont, hogy ezt követően idén őszel vagy csak jövő tavasszal jöhet a felminősítés.
Érdemes ennek fényében megnézni, hogy a GKI legfrissebb, az Erstével közösen készített, az Európai Unió által is támogatott konjunktúra-indexe mit jelez.
Májusban az üzleti szférán belül - a jelentősen optimistábbá vált szolgáltató cégek kivételével - minden ágazat érezhetően pesszimistább lett az áprilisinál. Ugyanakkor az építőipar kivételével még mindig valamivel több a javulásra, mint romlásra számító vállalat. Az iparban véget ért a bizalmi index három hónapos emelkedése, sőt a mutató a januári szint alá csökkent. Ezt főleg a termelési kilátások, valamint a bel- és külföldi rendelésállomány romló megítélése magyarázza. Az elmúlt időszak termelését is kedvezőtlenebbnek érezték a válaszolók, mint áprilisban, de itt a változás csekély volt. Az építőipari bizalmi index bő fél éve enyhén romló tendenciát jelez, májusban folytatódott a csökkenés.
A kereskedelmi bizalmi index idei legalacsonyabb értékére került, de továbbra is az elmúlt több mint másfél évet jellemző, viszonylag keskeny sávban maradt. A szolgáltatói bizalmi index visszaemelkedett a tavaly őszi szintre. A foglalkoztatási szándék a szolgáltatások kivételével minden ágazatban romlott, különösen az iparban.
A magyar gazdaság kilátásainak megítélése - az e tekintetben az áprilisihoz hasonló véleményt mondó szolgáltatások kivételével - minden ágazatban rosszabb lett; az iparban utoljára 2013 őszén volt a most májusihoz hasonló.
A GKI fogyasztói bizalmi index májusban idei csúcsára került. Az emberek saját pénzügyi helyzetük és megtakarítási képességük következő egy évét kissé jobbnak ítélték, mint az előző hónapban. A lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási feltételeit némileg romlónak, a következő egy évit viszont kissé javulónak érzékelte.