Szíria;Iszlám Állam;Palmira;

Illusztráció/Getty Images

- Az Iszlám Állam ellenőrzi Palmirát

Elhúzódó harcok után tegnap estére az IS csapatai bevették az egész várost. A szíriai Palmira elfoglalása nemcsak katonai szempontból fájdalmas hír a szélsőséges muzulmán erő ellen küzdő erőknek, hanem kulturális okokból is: félő ugyanis, hogy az IS újabb műemlékek lerombolásába kezd az uralma alá került településen.

Palmira ókori romjai a világ legféltettebb kulturkincsei közé tartoznak, szerepelnek az UNESCO világörökségi listáján. Ez azonban – mivel jóval régebbiek az iszlám korszakánál – nem teszi őket sem értékessé, sem védendővé az IS vezetőinek szemében. Épp ellenkezőleg: mint a korábbi, híres iraki és szíriai régészeti emlékek elpusztítása bizonyítja, az Iszlám Állam a katonai csapások mellett mindent megtesz, hogy e téren is jelezze engesztelhetetlenségét.

Palmirából néhány száz műalkotást korábban kimenekítettek ugyan, főleg görög és római kori szobrokat, ám az építészeti emlékeket lehetetlenség ilyen módon megvédeni. „Mélységesen aggódunk a kialakult helyzet miatt. A harcok veszélyeztetik a Közel-Kelet egyik legkiemelkedőbb látványosságát” – nyilatkozta a BBC tudósítójának Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója.

Chilébe utazott Kövér László, az Országgyűlés sajtófőnökének tájékoztatása szerint a házelnök latin-amerikai látogatás-sorozatának első állomásaként járt  Santiagóban.   A fideszes politikus a chilei fővárosban megkoszorúzta a Szent István parkban lévő 1956-os emlékművet és Mindszenty József bíboros emlékművé, majd a helyi magyar közösség tagjaival találkozott.