Mivel a csődvédelem ideje legalább négy hónap, a mostani döntés egyrészt újdonság, másrészt viszont számos további kérdést vet fel, így főképp azt, hogy milyen okból változott meg a bíróság álláspontja, illetve hogy mi lehet a határozat következménye: a hitelezők megrohamozhatják most a Hrurirát? Adott esetben indulhat felszámolási eljárás is? - teszi fel a kérdést a döntésre felfigyelő Átlátszó.hu. A Hrurira cégbírósági aktájából az oknyomozó portálnak sem sikerült kideríteni az okokat.
A Quaestor-csoport bedőlésében szerepet játszó kötvényeket kibocsájtó Hrurira csődjének/nem csődjének története egyre talányosabb fordulatokat vesz. A cég hivatalosan március 19-én nyújtott be csődeljárás megindítása iránti kérelmet a bíróságra, amely április másodikával elrendelte a védelmet.
A csődvédelem megszüntetésének okairól és várható következményeiről nem adtak felvilágosítást sem a cégbíróságon, sem pénzügyi felügyeleten. Az Átlátszó által megkérdezett szakértők szerint azonban a csődeljárás több okból is kétes kimenetelű lett volna. Az ügyvezető, Tarsoly Csaba előzetes letartóztatásban van, csődgondnok nincsen, de még nagyobb probléma lehet, hogy tisztázatlanok a Quaestor-csoport tulajdonviszonyai. A zavaros helyzetet jó jellemzi, hogy a brókerbotrányokban eljáró Nemzeti Nyomozó Iroda nemzetközi jogsegély keretében próbálja megtudni, ki is a tényleges fő tulajdonos. Ugyanis egy be sem jegyzett amerikai cég részvényeit felhasználva vásárolta be magát a Quaestor-csoportba a jelenlegi liechtensteini fő tulajdonos – ez derült ki az Átlátszó korábbi kutakodásából. A már nem működő amerikai cég képviselői pedig elérhetetlenek.
A csődvédelem megszűnésével esetlegesen elinduló felszámolás kimenetele is bizonytalan. Mint korábbi cikkeinken is írtuk a Quaestor Hrurirának nincsen értékelhető vagyona, követelései bűnügyi zár alá kerültek, ugyanakkor kötelezettségállománya már 2013-ban 44,5 milliárd forintot tett ki.