kormány;média;TV2;programdíj;

- A Ház előtt a Lex TV2

Röghöz kötné a TV2-t a kormány, amely törvényjavaslattal akadályozná meg, hogy a tévétársaság kivonuljon Magyarországról és a magyar médiaszabályozást megkerülve szedjen programdíjat - értesült a hvg.hu. A tét hatalmas: a TV2 milliárdokat bukhat, ha a parlament megszavazza a Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter múlt pénteken beterjesztett javaslatát, a cég ebből a pénzből stabilizálná a helyzetét, viszont kormányközeli üzletemberek egyelőre nem érdekeltek ebben, jutányos áron szeretnék megszerezni a tévétársaságot.

A tervezet - mint közöltük - leszögezi, egyetlen olyan tévétársaság sem szedhet terjesztési díjat a kábelszolgáltatóktól, amelyiknek a nézettsége elér egy bizonyos szintet. A tiltást azokra a médiacégekre is kiterjesztik, amelyeknek külföldön van a központjuk, nem sorolták be őket a magyar médiatörvény kategóriáiba, de Magyarországra sugároznak. Mivel ezt a bizonyos 15 százalékos közönségarányt hosszú évek óta csak az RTL- és TV2-csoport éri el, és a két társaság közül egyedül a TV2 jelezte decemberben, hogy „vizsgálja a főcsatorna külföldre telepítésének lehetőségét”, kikövetkeztethető, hogy erre a kereskedelmi csatornára írta az NFM a törvényjavaslatát. Mivel a társaság eladósorban van, a törvénymódosítás hosszú távon ronthatja a cég helyzetét, akár a vételárra is kihatással lehet. Mint arról a hvg.hu novemberben beszámolt, a miniszterelnökkel jó viszonyt ápoló filmproducer és kormánybiztos, Andy Vajna érdeklődik a TV2 iránt, ám a tárgyalások idén megakadtak. Az NFM egyébként nem a kétharmados médiatörvényt, hanem a digitális átállásról szóló jogszabály akarja módosítani, így kötné gúzsba a TV2-őt.

Köztévések a a Hír TV-nél
A Hír TV belpolitikai műsorainak főszerkesztőjeként folytatja D. Bányász Gergő, aki nemrég távozott a köztévétől – írja a Válasz.hu. D. Bányász Gergőt 2001-ben és 2003-ban is az év parlamenti tudósítójának választották. 2006 óta dolgozott a Magyar Televíziónál riporterként, műsorvezetőként és szerkesztőként. Öt éve ő is egyike volt azoknak a riportereknek, akik szakmai tapasztalatuk ellenére nem kaptak munkát a 2010-es választások közvetítésekor. Rövid időn belül D. Bányász Gergő a második köztévés szerkesztő-műsorvezető, aki otthagyja az MTVA-t. Előtte Jegyes-Tóth Kriszta mondott fel, és a megtámadott híradós, Borsa Miklós sem vállal több képernyős munkát.

Az év végén elindulhat az egészségügyi informatikai fejlesztések néhány eleme, 2017 közepétől pedig az egyetemi klinikáktól a háziorvosokig minden intézmény elektronikus úton cserélheti ki - a páciens hozzájárulásával - a vizsgálati eredményeket, leleteket, egységes jelentéseket továbbíthat a központi adatbázisokba. Ahol szükséges, az e-Egészségügyi rendszerhez csatlakozást számítógépek vásárlásával segítik - mondja Divinyi Zsombor. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) központi tervezési és projekt-végrehajtási főosztályvezetője felidézi: ma például csak a sajtóból tudják, hogy sok felírt receptet nem váltanak ki. A rendszer elindulása után nemcsak ezt látja majd az orvos és a páciens, de azt is, hogy mikor és hol milyen gyógyszert írtak fel, illetve van-e ellenjavallat a beteg által szedett medicinákkal szemben.