EP;Magyarország;Orbán Viktor;

Orbán Viktor miniszterelnök (b) magyar újságíróknak nyilatkozik Strasbourgban, mielőtt felszólalt az Európai Parlament plenáris

- Éles vita Magyarországról az EP-ben

Az Európai Tanács még nem tárgyalta a magyarországi helyzetet.

Nem nevezhető túl nagynak az érdeklődés, alig ülnek a hatalmas teremben. Az ülés levezető elnöke Martin Schulz, aki biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy akár többször is szót fog kapni a vitában.

Elfogult és félrevezető kérdések alapján nem lehet tisztességes konzultációt folytatni, és ha e konzultáció során a bevándorlást összekapcsolják a terrorizmusveszéllyel, az rosszhiszemű és helytelen dolog - mondta Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke. A halálbüntetéssel kapcsolatban kijelentette: a bizottság egy pillanatig sem habozna igénybe venni a rendelkezésére álló eszközöket, ha az uniós joggal és az alapvető európai értékekkel összeegyeztethetetlen halálbüntetést a magyar kormány - az Orbán Viktor által adott biztosíték ellenére - mégis újra be akarná vezetni.

Az Európai Tanács, vagyis az állam- és kormányfők fóruma még nem foglalkozott a magyarországi helyzettel mondta el Zanda Kalnina-Lukasevica, az EU soros elnökségét adó Lettország európai ügyekben illetékes államtitkára, ezért a mostani vitában nem is hangzott el érdemi értékelés.

Ezután a frakciók képviselői szólaltak fel röviden.

Az Európai Néppárt frakcióvezetője, Manfred Weber emlékeztetett: ötödször vitáznak Magyarországról. A Néppárt (amely pártcsaládba a Fidesz is tartozik) számára egyértelmű, hogy Európában nincs halálbüntetés. A bevándorlást illető magyar nemzeti konzultációról úgy fogalmazott, hogy az gyújtó hangú, de a menekültkérdésről beszélni kell.

Ujhelyi István, a Magyar Szocialista Párt képviselője a Néppárt frakcióvezetőjét arról kérdezte, hogy mi a véleménye Kövér László legutóbbi kijelentéséről, miszerint az Európai Unió most nem létezik, gyakorlatilag egy elfuserált intézmény. Weber gyakorlatilag kitért a válasz elől mondván, most nem erről folyik a vita. Annyit azért elmondott, hogy  Magyarországon a polgárok egyértelműen elégedettek a kormánnyal, különben a választásokon nem támogatták volna így a kormányt.

Nem jó, ha az Európai Parlament ítélőbírósággá változik, vélekedik a brit konzervatív Timothy Kirkhope. Szerinte nem kellene bevatkoznia az Európai Parlamentnek a tagállamok belügyeibe. A DK-s Niedermüller Péter őt kérdezte: „Szeretné, hogy az ön hazájának a miniszterelnöke illiberális demokráciát szeretne építeni az ön országában? Egyetértene vele?" „Végső soron ez az én ügyem, és a brit választók ügye"

Szájer József a Fidesz képviselője azt vette föl, miért sokkoló egy nemzeti konzultáció a bevándorlásról?

Orbán Viktor megtisztelőnek érzi a vitanapot

Azt hitte, azért vagyunk ma itt, mert Európa kíváncsi a magyarok sikereire - kezdte a miniszterelnök. Majd kifejtette, hogy a magyar helyzet címszó alatt európai politikai kérdésekre keresik itt a válaszokat a képviselők. Meg akarjuk őrizni Magyarországot "magyar országnak" - hangsúlyozta a miniszterelnök.

Kiemelte, amit már itthon is többször mondott: meg kell különböztetni a menekülteket a bevándorlóktól. Az EU javaslatát a befogadásról, a kvótákról abszurdnak, sőt egyenesen őrültségnek nevezte. Tagállami hatáskörbe kérte visszautalni a bevándorlás szabályozását. Mi magyarok, magunk akarunk dönteni - ismételte már többedszerre. 

Orbán az uniós alapszerződés megsértésének nevezte, ha valaki megpróbál beleszólni, hogy Magyarországon miről lehet konzultálni és miről nem.

A halálbüntetésről szólva hangoztatta, hogy Európának nem szabad homokba dugni a fejét, a halálbüntetésről beszélni kell. Az Unió alapelvei nincsenek kőbe vésve, azokat nem istenek hozták, az nem szentség, nem dogma, az alapelvekről beszélni lehet.

Martin Schulz elnök rövid reagálása - azért egy isteni parancs van: Ne ölj!

Orbán Viktor miniszterelnök (b) magyar újságíróknak nyilatkozik Strasbourgban, mielőtt felszólalt az Európai Parlament plenáris ülésén 2015. május 19-én. Mellette Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke (b2). MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Orbán Viktor miniszterelnök (b) magyar újságíróknak nyilatkozik Strasbourgban, mielőtt felszólalt az Európai Parlament plenáris ülésén 2015. május 19-én. Mellette Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke (b2). MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

ELŐZMÉNY

Nemzeti hatáskörbe kell adni a döntést arról, hogy egy ország akar-e bevándorlókat befogadni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök újságíróknak kedden Strasbourgban, európai parlamenti felszólalása előtt.

Magyarország azt szeretné megvalósítani, hogy a magyarok mondhassák meg, legyenek-e Magyarországon bevándorlók, vagy ne - mondta sajtótájékoztatóján a magyar kormányfő. "Az eddigi tapasztalatok alapján nem vált be az, hogy a bevándorlás kérdését Brüsszelből kellene szabályozni, még kevesebb reményt fűzünk a központilag szabályozott kvótához" - jelentette ki.

Magyarország nem írt alá egyetlen olyan dokumentumot sem, amely megtiltaná, hogy felvessen bármilyen kérdést - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök újságíróknak kedden Strasbourgban, európai parlamenti felszólalása előtt egy a halálbüntetéssel kapcsolatos kérdésre válaszolva.

A kormányfő úgy vélekedett, hogy az ezzel kapcsolatos vita Magyarország számára valójában a szólás-, illetve véleményszabadság kérdése. Azt akarjuk, hogy ne legyenek tabutémák, és mi dönthessük el, hogy miről beszélünk - fogalmazott Orbán Viktor.

Nem vált be az az elképzelés, hogy a bevándorlás kérdését Brüsszelből szabályozzák, ezért a magyaroknak kell megmondaniuk, legyenek-e Magyarországon bevándorlók - hangsúlyozta Orbán Viktor kedden Strasbourgban újságíróknak, az Európai Parlament (EP) Magyarországról szóló plenáris vitája előtt.