Balog Zoltán;magyar történelem;"mégis";

 Balog Zoltán Fotó:Népszava

- Balog elárulta, mi a magyar történelem legfontosabb szava

Nekünk, magyaroknak az az erősségünk, hogy sohasem adjuk fel, még vesztes csaták után sem, a magyar történelem és Zalaegerszeg történetének is a legfontosabb szava a "mégis" - ezt az emberi erőforrások minisztere jelentette ki  Zalaegerszegen, a város ünnepi közgyűlésén.

Balog Zoltán a zalai megyeszékhely 130 évvel ezelőtti rendezett tanácsúvá - hasonló mai megfelelőjével megyei jogú várossá - nyilvánításának évfordulóján rendezett ünnepi közgyűlésen beszélt arról, hogy a "mégis" tartotta fent Zalaegerszeget is.

Ha nekünk jól megy, akkor mégis jól megy, ha mi építünk, akkor mégis építünk, ha mi továbblépünk, akkor mégis továbblépünk - jelentette ki az ünnepi beszédben azt a mondatot, amit vélhetőleg nem árt párszor újraolvasni, hogy kellő mélységében értelmezhessük.  

Mindenfajta ellenakarat ellenére ez a mégis, a csak azért is, akkor is, ez tartotta fent Zalaegerszeget, amelynek polgárai nagyon sokszor bizonyították képességüket az újrakezdésre, a város felvirágoztatására - fejtette ki Balog Zoltán, aki Umberto Eco egyik írását idézve azt mondta: magabiztos város, ahol az elődök által létrehozott és gyarapított értékekre alapul a magabiztosság.

Magyar és európai ezen a táján a világnak összetartozik, milyen kár, hogy van, ahol ez már szétesett és szembefordult egymással - sajnálkozott az emberi erőforrás miniszter, aki szerint arra kell törekedni, hogy európai város épüljön, miközben Zalaegerszeg minden ízében nemcsak magyar maradt, de mindig is magyar lesz.

Balog Zoltán emlékeztetett: a kormány egy hónappal ezelőtt kötött stratégiai megállapodást a zalai megyeszékhellyel, bizonyítva, hogy a modern Zalaegerszegnek van jövője. A zalaegerszegi ünnepi közgyűlés keretében átadták a város kitüntetéseit. Díszpolgári címet kapott Alotti Nasri, a Zala Megyei Kórház (ZMK) szívsebész főorvosa, Pro Urbe-díjjal tüntették ki Mészáros Lajost, a ZMK nyugalmazott tüdőgyógyász professzorát, valamint Tombi Lajost, a város 1998 és 2010 közötti alpolgármesterét.

Az eddiginél is látványosabb fejlesztések valósulhatnak meg 2020-ig Budapesten  - ezt a magyar főváros vezetője jelentette ki a kormánytévé reggeli műsorában. Igaz, Tarlós István hozzátette azt is, hogy az általa remélt "látványos" fejlesztések uniós forrásokból válhatnak valóra. A fővárosi szocialisták ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a főpolgármester "szokás szerint" képtelen eredményesen kiállni a budapesti érdekek mellett, a 2016-os költségvetés tervezete szerint ugyanis például a budapesti közösségi közlekedés még az ideinél is kevesebb állami támogatást kap, pedig még a 2015-ös finanszírozásból is hiányzik 15 milliárd forint.