EU;bevándorlás;Olaszország;célországok;

- Nemcsak Itália célország

Noha az elmúlt hónapokban a Közel-Keletről és Észak-Afrikából Európába – mindenekelőtt Olaszországba – irányuló, mind nagyobb számú menekülthullám foglalkoztatta földrészünk politikusait és szakembereit, de távolról sem a Földközi-tenger az egyetlen hely, ahol humanitárius válság fenyeget. Becslések szerint legalább hatezer úgynevezett rohingya muzulmán tart az Andaman-tengeren keresztül Malajzia és Indonézia felé, és a sorsuk teljesen bizonytalan.

Csupán e hét első felében másfélezren jutottak el lélekvesztőkön, kivénhedt hajókon Mianmarból és Bangladesből Malajzia és Indonézia partjaihoz, ám nem akarják befogadni őket. A rohingya kisebbség a hajdani Burma népességének alig 4 százalékát teszi ki, tagjai egyszerre vannak kitéve vallási és nemzetiségi megkülönböztetésnek a szinte szín-buddhista Mianmarban. A bangladesi határ közelében élnek, lélekszámuk félmillió körül jár, s az évtizedek során sűrűn kellett etnikai tisztogatással szembenézniük.

A délkelet-ázsiai államokban semmivel nem látják szívesebben a menekülteket, mint Európában. Indonézia ugyan a világ legnépesebb iszlám országa, de a rohingya emigránsokat ott sem fogadják tárt karokkal. Az ENSZ nyilvántartása szerint 2015 első negyedévében körülbelül 25 ezer rohingya muzulmán szállt hajóra, hogy elhagyja Mianmart és Bangladest – ez a szám a duplája a tavalyi hasonló időszakénak!

Abe Sinzo kormánya tegnap jóváhagyta az új biztonsági törvényeket, amelyek lehetővé teszik, hogy Tokió aktívabban lépjen fel a nemzetközi porondon. A történelmi változtatásokat kezdeményező két új rendelkezést ma terjesztik a törvényhozás elé. Mivel az Abe-kabinet biztos többséggel rendelkezik, a két törvény várhatóan simán átmegy, a tervek szerint a javaslatokat június 24-ig szeretnék elfogadtatni.