Hat üresen maradt miniszteri és számos államtitkári posztot kell betölteni a kormányátalakítás során. Konzervatív politikusok kerülnek azoknak a tárcáknak az élére, amelyeket eddig a koalíciós partner liberális demokraták emberei töltöttek be. Cameron megerősítette, hogy helyén marad Philip Hammond külügy-, Michael Fallon védelmi miniszter, s Theresa May, a belügyi tárca vezetője is.
A tory kormányfő Downing Street-i szomszédját, George Osborne-t első miniszterré is kinevezte (az előző kormányátalakításig az első miniszter és hivatalos helyettese William Hague akkori külügyminiszter volt, ő azonban nem indult újra képviselői helyéért, s így az alsóház elnöki posztjáról is lelépett.)
A Downing Street 10. vasárnap jelentette be, hogy visszatér a kabinetbe a konzervatív frakcióvezetői posztról Michael Gove, Cameron régi barátja, etoni iskolatársa, aki azt megelőzőleg az oktatási tárca élén állt. Gove az egyik legfontosabb minisztérium élére kerül, ő lesz az új igazságügyi miniszter és a lordkancellár.
A toryk egyik első intézkedésükként egy Európa-ellenes lépést terveznek, várhatóan már a királynő május 27-i trónbeszédében bejelentik, hogy új emberi jogi törvényt fogadnak el, amely nem ismeri el az Emberi Jogok Európai Bíróságának illetékességét. Hírek szerint e beszédben megerősítik azt is, hogy 650-ről 600 fősre csökkentik az alsóház létszámát.
Az igazságügyi minisztérium eddigi vezetője, Chris Grayling a házelnöki posztot kapja. Marad viszont az oktatási miniszter, Nicky Morgan, aki az egyenlőségügyi tárcát is viszi. Boris Johnson, London polgármestere, aki újra alsóházi képviselő lett, jövő májusig, amíg a fővárosi megbízatása szól, tárcanélküli miniszterként lesz tagja a Cameron-kabinetnek. Ma további kinevezések várhatók.
Fellángolt a vita a Munkáspárt vezetői között a választási kudarc nyomán, megkezdődött az önvizsgálat, s már keresik, ki lehet a vereség nyomán leköszönt Ed Miliband utóda. Tony Blair volt kormányfő, aki háromszor vezette választási győzelemre a Munkáspártot, a The Observer vasárnapi lap számára írt cikkében úgy vélte, a Labour gyorsan kiheveri a katasztrofális kudarcot. Blair dícsérte Ed Milibandet, szerinte jó kampányt vívott, de nem rejtette véka alá, hibának tartja, hogy a párt feladta a "New Labour" bevált irányvonalát. Blair szerint a középtől balra álló munkáspárti vezetés elidegenítette az üzleti köröket.
Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a Munkáspárt csak akkor tud magához térni, ha visszatér a középutas politikához. "Középen vezet az út a győzelemhez" - hangsúlyozta Blair. Ugyanezt erősítette meg az Új Munkáspárt másik emblematikus vezetője, Peter Mandelson. A volt EU-biztos a BBC1-en, Andrew Marr műsorában nyilatkozva "szörnyű hibának" nevezte, hogy Milibandék szakítottak a Labour sikeres politikájával. Ed Miliband vezetésével a párt 1987 óta legrosszabb eredményét érte el.
Mandelson szerint biztosítani kell, hogy újra ne fordulhasson elő, ami 2010-ben, amikor a szakszervezetek felülírták a munkáspárti honatyák és a pártvezetés preferenciáit. Hárman szállhatnak harcba a pártvezéri posztért: a The Guardian jelentése szerint Chuka Umunna, Liz Kendall és Tristram Hunt jelezte, hogy kész lenne Ed Miliband helyére lépni. A 36 éves Chuka Ummuna ír-nigériai szülők gyermeke, őt tartják legesélyesebbnek a várható indulók közül.
A karizmatikus szinesbőrű jogász 2010-ben került be az alsóházba. Ugyancsak az új generáció képviselője az egyetlen női aspiráns, a 43 éves Liz Kendall, s a 40 éves Tristram Hunt. Mindhárman tagjai voltak a Labour árnyékkormányának az előző öt évben. Egyelőre nem tudni, hogy a pártvezetés megkeresi-e Ed Miliband bátyját. David Miliband időközben egy nemzetközi menekültügyi szervezet vezetője lett, öccse ellenében 2010-ben veszített a pártelnökségért folyt versenyben.