MSZP;Jobbik-Konzervatívok;közgyűlés;

Botka László választmányi elnök a pulpituson FOTÓ: Tóth Gergő, Népszava

- MSZP: kijelenthető, hogy a kormány megbukott

Baloldalról és szélsőjobbról is meg lehet verni a Fideszt, ami felelősséget ró az MSZP-re. Erről Tóbiás József beszélt szombaton. A pártelnök szerint a szocialisták a Fideszt kívánják legyőzni, a Jobbikkal viszont nem hajlandók együttműködni. Egy évvel az országgyűlési választások után kijelenthető, hogy a kormány megbukott. Ezt már Botka László választmányi elnök mondta a testület szombati ülése közben tartott tájékoztatón.

Lassan menthetetlenné válik az MSZP, eközben a pártvezetés rendre olyan kérdésekkel igyekszik foglalkozni, amelyek nem kívánják tőlük, hogy szembe kelljen nézni önmagukkal, a tarthatatlan helyzettel - füstölgött az egyik ismert szocialista politikus az országos választmány szombati ülése után.

Engedelmes alattvalók Orbánnak
"A Fidesz-rezsim lebont és megtagad" minden európai értéket, míg a szocialistáknak az EU nemcsak érdek-, hanem valódi értékközösséget is jelent. Erről a választmányi ülés elején beszélt Botka László. A testület elnöke május 9-re, a második világháború végének évfordulójára, valamint arra emlékezett, hogy 1950-ben ezen a napon javasolta Robert Schuman francia külügyminiszter az európai országok szorosabb együttműködését. Botka közölte, a Fidesz polgári erényeket valló emberek helyett engedelmes alattvalókat akar nevelni.

Azért volt csalódott, mert elmondása szerint többen arra készültek, hogy a vezetésen számon kérik a szakmaiságot, a figyelemfelkeltő akciók hiányát, illetve, hogy amikor, az első vonalban alig vannak szakemberek, mondvacsinált ürügyekkel tagozatokat akarnak megszüntetni. Ehelyett szombaton többet foglalkoztak a Jobbik ostorozásával, mint az MSZP megerősítésének kérdésével. A csalódott választmányi tag azzal egyetért, hogy a nyilvánosság előtt világossá kell tenni: a Jobbikkal nem közösködnek, azonban azt is, mit kínálnak a társadalomnak a hétköznapokban a szocialisták. Ez utóbbihoz viszont véleménye szerint előbb rendezni kell a sorokat.

A választmány szombaton a Fidesz elmúlt egy évét, illetve a három időközi országgyűlési választást is értékelte. Botka László, a testület elnöke, az ülés közben tartott tájékoztatóján közölte, a választmány szerint a kormány megbukott. A Fidesz tavaly áprilisban a választópolgárok alig harmadának a szavazatával, az átírt választási rendszer segítségével szerzett újra kétharmados többséget, és azóta választóinak több mint negyven százalékát elveszítette. Ilyen rövid idő alatt, ilyen mértékű népszerűségvesztés még nem volt Magyarországon - jegyezte meg Botka. A szocialisták a jövő évi költségvetéshez benyújtott módosító indítványokkal akarnak segíteni az embereknek. Kezdeményezik, hogy a helyi személyi jövedelemadó 10 százaléka, a gépjárműadó 80 százaléka az önkormányzatoknál maradjon. A településektől ugyanis a finanszírozás átalakításakor 300 milliárd forinttal többet vett el a Fidesz, mint amennyibe az államosított feladatok kerülnek, emellett a szociális ellátórendszer átalakítása is sújtja az önkormányzatokat.

"Mind baloldalról, mind szélsőjobbról meg lehet verni a Fideszt". Tóbiás József szerint a választmány számára ezt üzente a legutóbbi három időközi országgyűlési választás. Ez felelősséget ró az MSZP-re, amellyel élni is kíván, és első lépésként világossá teszi: a Fideszt kívánja legyőzni és semmilyen szinten nem működik együtt a Jobbikkal - fogalmazott a pártelnök-frakcióvezető. Kijelentette, az MSZP társadalmi alternatívában kívánja megverni "a ma múltba révedő, a Horthy-korszakot és a nacionalizmust éltető politikát". Amikor a jobbikos tapolcai polgármester javaslatára alpolgármesterré választott és ezért a pártból kizárt Lévai József volt városi MSZP-elnökről kérdezték Tóbiás közölte: a Fidesz-Jobbik világa és a baloldal, a demokratikus Magyarország között nincs átjárás. Ennek ellentmond, hogy Gyöngyösön még februárban Hiesz György szocialista polgármester javaslatára egy jobbikos és egy fideszes alpolgármestert választottak. A szombati tájékoztatón Tóbiást arról is megkérdezték, ezzel kapcsolatban terveznek-e valamit. A pártelnök arra kéri majd a megyei elnököket és a települések vezetőit, hogy beszéljék meg a problémát.

Nincs kimunkált kormányzati koncepció, átfogó jövőkép a hazai egészségügyről. A kormány által már elfogadott alapellátási törvény sem hoz megoldást a háziorvosi praxisok kiöregedésére – így látja a szakma és az ellenzék nagy része.