Idén márciusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 6,5, naptárhatástól megtisztítva 5,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 3,7 százalékkal nőtt, lassuló tendenciát mutat viszont az nem élelmiszer-kiskereskedelem (6 százalék), és az üzemanyag-kiskereskedelem is (8,5 százalék). Az első negyedévben a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 6,7 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
A kiskereskedelmi forgalmat nézve a március ezzel a legszerényebb hónapnak számít az idén. A KSH szerint a vasárnapi zárva tartást hatása csak hosszabb időszakra vonatkozó adatok elemzésével mutatható majd ki. Ennek ellentmondanak a piaci szereplők, amelyek különböző fórumokon elmondták, negatívan hat az üzletmenetükre a hétvégi zárva tartás.
A vasárnapi zár okozhat átmeneti kilengéseket a kereskedelmi forgalomban, ezt az elkölthető jövedelem növekedése - például a devizahiteles elszámolás révén -, teljes mértékben ellensúlyozhatja - vélekedik Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője szerint idén a háztartások fogyasztása, ezen belül pedig a kiskereskedelmi forgalom növekedése húzhatja legnagyobb mértékben a bruttó hazai termék (GDP) növekedését.
Balatoni András, az ING vezető elemzője úgy véli, a kiskereskedelem márciusi növekedése megfelel a várakozásaiknak. Az elemző az Országos Kereskedelmi Szövetséghez hasonlóan kiemelte az online pénztárgép rendszer piactisztító hatását, ami jelentősen hozzájárulhatott a kimutatott forgalomnövekedéshez is. A vezető elemző várakozása szerint a kiskereskedelmi forgalom bővülése éves átlagban elérheti a 7,5 százalékot.