Európai Parlament;Legfőbb Ügyészség;mentelmi jog;Kovács Béla;Polt Péter;

- Polt személyesen is beszámolna az EP-nek

"Nincs tudomásunk arról, hogy döntött-e az Európai Parlament (EP) jogi bizottsága Kovács Béla ügyében. Ahogy eddig, ezután is állunk az EP jogi bizottságának rendelkezésére. Ebbe beletartozhat az, hogy ha a bizottság személyes meghallgatást kezdeményez, akkor a legfőbb ügyész erre is kész. Magához az eljáráshoz nem áll módunkban egyebet hozzáfűzni, mert azt az EP jogi bizottsága folytatja a rávonatkozó szabályok szerint" - válaszolta lapunknak a Legfőbb Ügyészség. 

Azt tudakoltuk a vádhatóságtól, hogy mi a véleménye arról, amit Kovács Béla állított tegnap Brüsszelben. A jobbikos EP-képviselő meghallgatása előtt ugyanis azt mondta: a magyar főügyészségtől kapott iratok tartalmával csak kedden tudott megismerkedni, abban vannak olyan állítások, amelyek nem fedik a valóságot.

A jogi bizottság hosszas huzavona után hallgatta meg mentelmi jogának felfüggesztése ügyében a KGBéla néven elhíresült jobbikos EP-képviselőt, akit a magyar hatóságok kémkedéssel gyanúsítanak. Az ülésről kijövet Kovács közölte, válaszolt a feltett kérdésekre, nem akar a mentelmi joga mögé bújni, együttműködő volt. Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője a meghallgatás után azt mondta: neki nem az volt a benyomása, hogy Kovács meggyőzte volna a bizottságot. Részletekbe azonban egyik EP-képviselő sem nem bocsátkozhatott, mert az ülés zárt volt és az elhangzottak bizalmasak.

Emlékezetes: Kovács mentelmi jogának felfüggesztését tavaly kérte a magyar főügyészség az EP-től arra hivatkozva, hogy a politikussal szemben olyan súlyos bűncselekmény miatt folytatnak eljárást, amelyért kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztést is kaphat. A Magyar Nemzet tavaly májusban, alig több mint egy héttel az EP-választások előtt, pontosan meg nem nevezett forrásra hivatkozva írt arról, hogy Kovács ellen az Alkotmányvédelmi Hivatal tett feljelentést kémkedés gyanúja miatt. Azóta többször is szerepelt a kérdés az EP illetékes bizottságának ülésein, ám egyszer sem jutott idő annak tárgyalására, áprilisban pedig Kovács jelentett beteget. A bizottság következő ülése július közepén várható, ebből következően a júliusi EP-ülés idején lehet végleges döntés Kovács ügyében, de átcsúszhat akár őszre is.

A kormány tegnapi ülésén tárgyalt a felsőoktatás tüntetéshullámokat is kiváltó átalakításairól. A kormányzat szerint még soha semmi nem esett át annyi egyeztetésen, mint a felsőoktatás átszervezésének terve, a kabineten kívül azonban mindenki úgy érzi: amit egyeztetéseknek neveznek, azok valójában csak minisztériumi tájékoztatók voltak. Palkovics László felsőoktatási államtitkár több fórumon és interjúban hangsúlyozta: nincs mitől tartani, a kormány sosem tervezte szakok megszüntetését, az egyetemi autonómia megnyirbálását.