Görögország;Nemzetközi Valutaalap;Európai Központi Bank;Alekszisz Ciprasz;

- Visszautasítja a trojka a görög vádaskodást

Görögország tegnap elutalta a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a következő esedékes törlesztőrészletet, de a következő fizetési kötelezettség teljesítése már keményebb dió lesz. Athén tegnap 200 millió eurót törlesztett, de május 12-én további 750 millió eurót kell átutalnia az IMF kasszájába.

A Ciprasz-kormány tárgyalásai a hitelező trojkával továbbra sem jutottak egyről a kettőre, s hírek szerint június előtt nem remélhetik, hogy az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (ECB) és az IMF illetékesei felszabadítják a mentőcsomag utolsó esedékes részletét.

Jeroen Dijsselbloem, az eurócsoport elnöke tegnap, Michel Sapin francia pénzügyminiszterrel Párizsban folytatott tárgyalásait követően azt mondta, az eurózóna pénzügyminisztereinek következő tanácskozásán sem várható, hogy megegyezésre jussanak. "Bár volt némi előrehaladás, s pozitív jelzések érkeztek Brüsszelből, de további részletek tisztázására van szükség" - hűtötte le a várakozásokat Dijsselbloem, hozzátéve, hogy a néhány héttel korábbihoz képest mégiscsak javult a helyzet.

A trojka az AFP jelentése szerint kikérte magának Ciprasz kormányfő keddi vádaskodását, a miniszterelnök ugyanis a három intézményt vádolta meg azzal, hogy akadályozzák a görög reformprogramról a megegyezést. Ciprasz szerint ellentétek vannak a hitelezők között, s ezért nem jut hozzá a görög kormány a mentőprogram utolsó, 7,2 milliárd eurós részletéhez.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter tegnap Berlinben rámutatott, hogy Görögország "csak magát hibáztathatja", s a sok éven át folytatott túlköltekezés vezetett a mostani helyzethez. A német Bild Zeitung tegnap azt jelentette, a görög reformprogram részeként Ciprasz kormánya az 500 leggazdagabb görögre akar különadót kivetni.

.

Rendkívül szoros lehet a végeredmény a mai brit parlamenti voksoláson. Nagy-Britanniában több mint 46 millió választásra jogosult járul az urnákhoz, hogy döntsön arról, ki kormányozza majd a következő öt évben az Egyesült Királyságot. Az erőviszonyok jelentősen átrendeződtek, egyik nagy párt sem remél abszolút többséget, a kis pártok felértékelődtek, így május 8-án várhatóan megkezdődik, s akár hetekig eltarthat a koalíciós alkudozás.