földrengés;Nepál;Kathmandu Post;Minendra Ridzsál;

Hazaérkeztek a földrengés miatt Nepálban ragadt másfél éves magyar
kislány, Sárosdi Katalin és szülei. Jobbra Szenczy Sándor, a

- Nepál: több mint ötven külföldi halt meg

Élve szabadítottak ki három embert a romok alól Nepálban a pusztító földrengés után nyolc nappal. A hétvégén mintegy száz hegymászó, túravezető és helyi lakos holttestét találták meg a Langtang-völgyben.

Ötvenhét külföldi halt meg a pusztító erejű földrengésben, 52 megsérült, 109-et pedig eltűntként tartanak nyilván – közölték hétfőn a hatóságok. Vasárnap lezárták az ország egyetlen nemzetközi repülőterét, a rendkívül túlterhelt leszállópálya nem alkalmas a segélycsomagokat szállító nagyobb repülőgépek fogadására.

A nepáli kormány felszólította hétfőn a fővárosban dolgozó külföldi mentőcsapatokat, hogy térjenek vissza hazájukba, mert a nagyobb feladatokat ott már befejezték, a hátralévő mentési munkát pedig a hazaiak is el tudják végezni. A falvakban a hazai mentőknek, rendőröknek és katonáknak segítő külföldi önkéntesek munkájára azonban még szükség lehet - mondta Minendra Ridzsál tájékoztatási miniszter.

A legfrissebb adatok szerint a természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma elérte a 7276-ot, a sérülteké pedig több mint 14 ezer. További 16,6 millió euró (csaknem 5 milliárd forint) pénzügyi támogatást hagyott jóvá a földrengés sújtotta Nepál számára hétfőn az Európai Bizottság. A brüsszeli testület tudatta, hogy a támogatást közvetlenül a nepáli kormány kapja, felhasználása pedig a terepen tevékenykedő segélyszervezetek feladata lesz.

Az EU költségvetéséből Brüsszel ezzel együtt összesen 22,6 millió (6,8 milliárd forint) támogatást ítélt meg a földrengés sújtotta ország számára. Az uniós segítség célja, hogy az otthon nélkül maradtak feje fölé mielőbb fedél kerülhessen, legyen elegendő ivóvíz, gyógyszer és működjenek a távközlési berendezések. Az EU központi költségvetésén kívül az unió tagállamai közül is mintegy másfél tucatnyian ajánlottak fel különböző eszközöket a katasztrófahelyzet kezeléséhez.

15 éven belül csődbe mehet Szlovákia, ha elmaradnak a reformok vagy nem emelik az adókat, állítja a Költségvetési Tanács. A demográfiai előrejelzések olyan rosszak, hogy a jelenlegi szabályozás mellett hamarosan az egekbe nő az államadósság - írja az ujszo.com.