Sokan rácsodálkoztak a devizahitelük elszámolásáról szóló banki levél számaira. Az elégedettek mellett számosan csalódtak: amellett, hogy nem értették a számolás menetét, kevesellték a visszakapott pénzt, vagy a törlesztőrészlet csökkenést. A törlesztőrészletek az elszámolás révén 15-25 százalékkal csökkennek, szemben a jegybank és a Bankszövetség korábbi állításával, amelyek átlagosan 29 százalékot emlegetett. Egyértelmű, hogy azok járnak a legjobban, akik nem vettek igénybe banki, állami segítséget, és precízen is törlesztettek. Azonban jelentős a szóródás az egyes bankok és ügyfelek között - mondta érdeklődésünkre Barabás Gyula. A Széchenyi Hitelszövetség elnöke szerint van olyan, aki a 10 millió forintos hitelénél mindössze 800-900 ezer forintot kap vissza, míg mások akár kétmillió forintot is. Az árfolyamgátasok törlesztőrészlete nem változik, (a gyűjtőszámla tartozásuk jelentősen csökken, sőt meg is szűnhet), ám Barabás Gyula szerint az ügyfelek úgy érzik, mintha a korábbi kedvezményeiket visszavették volna.
Ami az elszámolás módját illeti - az ügyfelek számára nem is ajánlja a jegybank, hogy a képlet alapján a család utánaszámoljon, mert arra úgy sem képes -, a Széchenyi Hitelszövetség elnöke szerint a legnagyobb baj az általános bizalmatlanság. Tapasztalatai szerint most már nem csak a kormánnyal és a bankokkal, hanem a Kúriával és az alsóbb rendű bíróságokkal szemben is fenntartásaik vannak, mert sokan úgy gondolják, hogy számukra nem kedvező döntést hoztak. Sokan az eredeti szerződések megsemmisítésére vágytak, ám az állam belépésével ennek az esélye is megszűnt. Egyébként, ha valaki vitatja az elszámolást, a kézbesítéstől számított 30 napon belül panaszt tehet a pénzügyi intézménynél, amely a panasz beérkezését követő 60 napon belül köteles arra válaszolni. A panasz elutasítása esetén az ügyfél 30 napon belül a Pénzügyi Békéltető Testülethez fordulhat jogorvoslatért. A szakemberek úgy vélik, hogy a feszített elszámolási tempó miatt előfordulhatott hiba, ugyanis nem egy esetben régi, elavult elektronikus elszámolási rendszert is fel kellett éleszteni az ügyfelekkel való elszámolás érdekében.
Az elszámolólevél még pénzügyi végzettségűeknek is nehezen megfejthető FOTÓ: SZALMÁS PÉTER
Barabás Gyula arra is felhívta a figyelmet, hogy az ingatlanhiteleseknél az autólízingesek helyzete talán még ellentmondásosabb. Előfordul olyan, hogy az eredetileg 3 millió forintos autóért annak 3-4 szeresét is meg kellene fizetni, ráadásul úgy, hogy az utolsó, elszámoló részlet akár az egymillió forintot is meghaladhatja. Ezért a szakember egyre több olyan ügyféllel találkozik, aki úgy dönt, hogy felfüggeszti a törlesztést. Hasonló esetekről számolt be a Magyar Nemzet is, az újsághoz a Lombard Lízing és a Budapest Autófinanszírozási Zrt. ügyfelei írtak az elszámolási furcsaságokról, az autó értékének többszörösére rugó visszafizetendő hiteltartozásokról. A Bankcsapda civil szervezet képviseletében a HírTV-nek nyilatkozó Grell Antal elnökségi tag pedig felemlítette, hogy sok devizaadósnak magasabb lett a törlesztőrészlete a forintosítás után, mint amit korábban devizaalapon fizetett.
A 2,1 millió devizahiteles elszámolási értesítő többségét már postázták a bankok, 850 ezer ügyfél már a múlt héten át is vette a küldeményt. Az adósok egy része elégedett az elszámolással, de olyan is akad, aki jóval többre számított a bankjától. A devizaalapú hitelszerződésre 570 milliárd forintot kapnak vissza az ügyfelek. (A 300-400 milliárd értékű forinthitel után a visszafizetés csak ősszel történik meg.)
Néhány banknál a még folyó, vagy nemrég zárult perek miatt a postára adási határidő május első napjaira tolódik, például az OTP Banknál, az OTP Jelzálogbanknál, KDB Banknál és a Porsche Banknál. Viszont a K&H Banknál és a lízingcégénél, valamint az OTP Ingatlanlízingnél június 15-ig, illetve június 26-ig kell elküldeni az értesítőket.