Csütörtök este tartották az utolsó televíziós fórumot, amelyen egymást követően David Cameron, Ed Miliband és a liberális demokrata pártvezér, Nick Clegg válaszolt Leedsben a közönség meglehetősen kemény kérdéseire. A kérdezők a miniszterelnököt is lehazugozták, s Milibanden is kíméletelenül számon kérték a korábbi munkáspárti kormányok hibáit.
Cameron kormányfő kitartott amellett, hogy a briteknek „jár” a referendum az EU-tagságról, s további öt évet kért, hogy befejezhesse, amit elkezdett, vagyis „a Munkáspárt által hagyott romhalmaz” rendbetételét. Miliband viszont arra emlékeztetett, hogy a Labournak a pénzügyi válság súlyos hatásaival kellett megküzdenie.
Mindenki szelfi zni szeretne Ed Milibanddel FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRISTOPHER FURLONG
Ezúttal is kizárta, hogy a Munkáspárt koalícióra lépne a skót nacionalistákkal, még akkor sem, ha ennek az lesz az ára, hogy a Labour nem tud kormányt alakítani, s belőle nem lesz miniszterelnök. Skóciában nagy volt a felzúdulás, hogy a munkáspárti vezér „nyitva hagyja az ajtót” egy újabb tory kabinet előtt. Rossz ómenként kommentálták a közösségi médiában, hogy Miliband megbotlott, amikor lelépett a pódiumról.
Clegg ezúttal is jól egyensúlyozott. A liberális demokrata pártvezér megvédte saját döntését, hogy 2010-ben koalícióra léptek a konzervatívokkal. Néhány választási ígéretüket megszegték ugyan, de összességében sok jót tettek – mondta. A hármas interjút követő gyorsfelmérést egyébként a kormányfő nyerte: a megkérdezett nézők 44 százaléka Cameront látta legjobbnak, 38 százalék Milibandet, s 19 százalék Clegget.
Letették a garast a pénzügyi körök legtekintélyesebb orgánumai. A Financial Times gazdasági napilap és a The Economist hetilap egyaránt a jelenlegi brit koalíció folytatása mellett foglalt állást. Noha mindkét lap vezércikke rámutat, mennyire kockázatosnak tartják Cameron ígéretét az EU-referendum megtartására, de a konzervatív-liberális demokrata koalíció gazdasági eredményeit meggyőzőnek látják, míg a Labour nem kínál hiteles alternatívát.
A voksolás közeledtével a felmérések még mindig nem igazítanak el. A BBC összesítése szerint a konzervatívok hajszállal vezetnek, 34 százalékon állnak (igaz, volt olyan közvélemény-kutatás, amely 6 százalékos tory előnyt mért), az ellenzéki Munkáspártnak 33 százalékot jósolnak, de bármelyik párt végez is az élen, egyik sem szerez az önálló kormányalakításhoz elegendő mandátumot.
A skót nacionalisták földcsuszamlásszerű győzelmet arathatnak Skóciában, az Európa-ellenes UKIP pedig a sok szavazat ellenére is csak kevés mandátumra számíthat, mivel a brit választási rendszerben a győztes mindent visz elve érvényesül. Jósolni nehéz, csak annyi biztos, hogy vagy a jelenlegi kormányfő, David Cameron, vagy a Munkáspárt vezére, Ed Miliband alakíthatja meg a következő brit kabinetet.
Cameron még öt évet kér
Modern konzervatív párt megteremtését ígérte David Cameron, amikor 2005-ben a toryk vezérévé választották. A Thatcher-Major időkhoz képest sokat nyitott társadalmi kérdésekben, még a környezetvédelmet is zászlajára tűzte. 2010-ben, amikor a választók 13 év elteltével már nagyon elégedetlenek voltak a Munkáspárttal, az ő vezetésével nyertek a konzervatívok, de messze nem eleget ahhoz, hogy szabad kezet kapjanak a kormányzáshoz.
Nagy-Britanniában fél évszázad elteltével így koalíciós kabinet alakult, a toryk kénytelenek voltak „összecsiszolni” álláspontjaikat a liberális demokratákkal. A konzervatív kormányfő a liberális demokrata pártvezérrel, Nick Cleggel tandemben irányította Nagy-Britanniát. Bár Cameron öt éve biztos kézzel vezeti a kabinetet, a felmérések szerint továbbra sem győzte meg egyértelműen a választókat, s ezúttal sem fogják abszolút többséggel jutalmazni.
„Kiváló menedzser, de nem elkötelezett politikus, inkább pragmatikus vezető, mintsem vizionárius pártvezér” – mondják róla. Nagyvonalú, a beosztottjaira hagyja a kormányzás apró-cseprő részleteit. Inkább „szuperszóvivő”, mintsem ideológus – jellemezte egy szakértő a Financial Times napilap hasábjain. A keményvonalas konzervatívok neheztelnek rá, amiért több figyelmet fordított koalíciós partnerének igényeire, mint a tory bázis elvárásaira. A nemzetközi színtéren jobban megértette magát a demokrata Barack Obamával, mint az európai konzervatívokkal.
Pedig Cameron a 2015-ös kampányba már nagyon is hagyományos toryként vágott bele. Beígérte a népszavazást arról, hogy Nagy-Britannia tagja maradjon-e az Európai Uniónak vagy sem. A bevándorlás feltételeinek további szigorítását helyezte kilátásba. Tudatta persze azt is, hogy ő maga nem a kilépést, hanem az EU-tagság fetételeinek „újratárgyalását”, néhány jogosítvány visszaszerzését, további brit „kedvezmények” kiharcolását szorgalmazná. A britek büszkeségét, a fontot mint nemzeti valutát soha nem adná fel.
David Cameron „igazi angol” – vagyonos família sarja, családfáját apai nagyanyja révén IV. Vilmos király balkézről született gyermekéig vezetik vissza. Egy üknagypapája német zsidó bankár volt. Apja egy brókercég társtulajdonosaként vagyonosodott, a felmenők között több konzervatív parlamenti képviselőt is számon tartanak. A Cameronok vagyonát – nem a kormányfőét, hanem a szélesebb családét, 30 millió fontra becsülik.
A brit kormányfő elitiskolákban, Etonban és Oxfordban végzett, már huszonévesen miniszterek mellett dolgozott. Belekóstolt a média működésébe, hét évet húzott le a Carlton Communications cégnél, majd visszatért a politikához. 1996-ban nősült, felesége, Samantha egy lord leánya, nem kevésbé illusztris felmenőkkel. A házaspárnak három gyereke született, legidősebb fiukat hat éves korában elveszítették. 2001-ben lett parlamenti képviselő Witneyben. Több poszton is állt a tory árnyékkormányban, 2005-ben választották pártvezérré.
Nagy-Britannia legfiatalabb kormányfőjeként költözött be 2010-ben a Downing Street 10. alatt lévő rezidenciára. Neki sem volt könnyű megszoknia az ottani életet. Miniszterelnökként, írják róla, fegyelmezetten elvégzi „házi feladatát”. Minden reggel ¾ 6-kor kel, átnézi napi teendőit, hogy Samanthával és a gyerekeivel együtt reggelizhessen. Utálja a miniszterelnöki kérdések óráját az alsóházban, soha nem nézi vissza az arról készült videófelvételt. Este 10 után, ha teheti, már ágyban van, a hétvégéje pedig szent, azt a családjára szánja.
Bármennyire is laza, nyugodt, magabiztos, nem stresszelő alkat, a mostani kampányban a hírek szerint rengeteget fogyott. Igaz, teljes erővel belevetette magát a korteskedésbe, gyerekeket ölelget, gyárakat látogat, védősisakot húzott a fejére, s még az indiai közösség hagyományos ruházatát is felöltötték a feleségével. Visszaüthet népszerűségére, hogy csak egy tévévitára vállalkozott. Ha a toryk alulmaradnak a voksoláson, Cameron alighanem leköszön, legesélyesebb utódjelöltjének Boris Johnsont, London karizmatikus polgármesterét tartják, aki – a kormányfővel ellentétben – hajlandó volt szemtől szembe vitatkozni Ed Milibanddel.