EP;támogatás;halálbüntetés;Európai Néppárt;Orbán;liberális frakció;

- Orbán támogatásának megvonására szólították fel az Európai Néppártot

Orbán Viktor támogatásának a megvonására szólította fel szerdán a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppártot (EPP) Guy Verhofstadt, az Európai Parlament (EP) liberális frakciójának elnöke.

"Meddig tagadja még meg saját elveit az EPP Orbán folyamatos támogatásával?" - tette fel a kérdést Verhofstadt, közleményének címében. A flamand liberális politikus - volt belga miniszterelnök - a magyar kormányfő által a halálbüntetéssel kapcsolatban tett kijelentés, illetve a menekültügyben kifejtett álláspont és a nemzeti konzultáció meghirdetése - Verhofstadt megfogalmazásában az "idegengyűlölő levelezés" - kapcsán felszólította az Európai Néppártot: "ne maradjon néma a Fidesz vezetőjének újabb demokráciaellenes lépése nyomán".

"Az Orbán-kormányt ma nem fogadnák be az Európai Unióba, ha most kérvényezné a tagságot. Orbán kijelentései szembe mennek azokkal az alapértékekkel, amelyeket Európa képvisel. Ha az Európai Néppárt komolyan veszi a saját kiáltványát, akkor legfőbb ideje, hogy az EPP vezetése fellépjen Orbánnal szemben" - fogalmazott Verhofstadt.

Sophie in ´t Veld holland liberális EP-képviselő, a frakció elnökhelyettese ehhez hozzátette: Manfred Weber, az EP néppárti frakciójának vezetője ezt "hazai politizálásnak" igyekszik beállítani, de "az ügy az európai integráció szívét, a közös értékek fenntartását érinti".

Aggasztó a populista trend
Rendkívüli aggodalmának adott hangot a magyarországi politikai közbeszédben szerinte tetten érhető "populista trend" miatt Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogi biztosa szerdán kiadott közleményében. "A halálbüntetés visszaállításának ötlete, amelyet Orbán miniszterelnök vetett fel, összeegyeztethetetlen Magyarországnak az Emberi Jogok Európai Egyezményéből fakadó kötelezettségeivel és ellentétes azokkal az értékekkel, amelyeket Európa jelent" - húzta alá közleményében Muiznieks. A lett politikus a kormány által a migrációról kezdeményezett nemzeti konzultációra is reagált. Úgy vélte, az újabb megnyilvánulása annak, hogy a magyar kormány negatívan áll az emberi jogokhoz. "A Magyarországon elindított konzultáció tartalma elfogadhatatlan. Intoleranciát szít a migránsokkal szemben, akiket a magyar társadalomra leselkedő veszélyforrásként fest le" - hangoztatta közleményében a 47 tagállamot tömörítő páneurópai szervezet emberi jogi biztosa. Muiznieks emlékeztet, hogy tavalyi jelentésében is aggodalmának adott hangot a migránsok magyarországi helyzetével kapcsolatban, s amiatt, hogy a politikai közbeszéd hangvétele megbélyegzi őket.

Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke korábban Strasbourgban közölte: telefonbeszélgetést kezdeményezett Orbán Viktor miniszterelnökkel a halálbüntetésről szóló kijelentései miatt. Az EP szerda délelőtti ülésének kezdetén Jörg Leichtfried osztrák szociáldemokrata EP-képviselő első felszólalóként, Orbán Viktornak a halálbüntetés visszaállítására tett célzásait bírálta, mondván: ez ellentétes lenne az európai joggal, "barbarizmussal" érne fel. Schulz erre adott válaszában közölte: ő is olvasta az erről szóló beszámolót, és Orbán Viktor titkárságánál reggel kezdeményezte, hogy telefonon beszélhessen a magyar miniszterelnökkel. Hozzátette, hogy amint megtörténik ez a beszélgetés, tájékoztatást fog adni annak eredményéről.

"Orbán Viktor álláspontja szerint a halálbüntetés kérdését napirenden kell tartani. Természetesen a témában európai szinten is konzultációkat kell folytatni, így a miniszterelnök ezúttal is örömmel áll Schulz elnök úr rendelkezésére" - közölte a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.

Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője a vitában azzal fordult Manfred Weberhez, az Európai Néppárt bajor frakcióvezetőjéhez, hogy Orbán Viktor "egymilliárd forintot költ el nemzeti konzultációnak hazudott kérdésekre, amelyek azonban megoldást nem, csak további feszültséget jelentenek az európai értékek ellenében". Válaszában Weber a tagállamok polgárainak megkérdezését pozitív lépésként értékelte, de hozzátette: meg fogja kérdezni a Fidesz elnökét az ügyről. Az ülésen heves vita bontakozott ki Nigel Farage-nak, a brit euroszkeptikusok vezetőjének a migrációval kapcsolatos felszólalása miatt. Farage ugyanis azt mondta, hogy a menekültekkel "dzsihadisták" tömegei érkeznek Európába.

Orbán Viktor pécsi látogatásán kezdte ismét pedzegetni a halálbüntetés kérdését, mondván: a bűnözők előtt világossá kell tenni: Magyarország nem riad vissza semmitől, ha az állampolgárai védelméről van szó. Az ellenzéki pártok hevesen bírálták a kormányfő szavait, ahogy az Együtt fogalmazott: Orbán Viktor a kicsinyes politikai haszonszerzés érdekében jobbikosabb lett a Jobbiknál is, erkölcsileg megbukott, távoznia kell a közéletből.

A halálbüntetésről érdemes vitát folytatni - ezt már Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke mondta a TV2 Mokka című műsorában, és Rogán Antal is csatlakozott:  Amikor ilyen bűnök vannak, óhatatlanul eszébe jut az embernek a halálbüntetés. Az Európai Uniós egyezmények tiltják a halálbüntetést - emlékeztetett a frakcióvezető, de hozzátette: ha egy tagállam közvéleménye ezt akarja, az unió szintjén fel lehet vetni egy érdemi vitát a halálbüntetésről.

Házkutatást tartott szerda reggel Ráduly Róbertnél, Csíkszereda polgármesterénél, valamint Antal Attila és Szőke Domokos alpolgármestereknél és a csíkszeredai városházán a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) – közölte a Mediafax hírügynökség.