V. Németh Zsolt tájékoztatása szerint ezt a kijelentést az illetékes katasztrófavédelmi szervezet vezetője tette a múlt héten Budapesten, a ferencvárosi polgármesteri hivatalban, a témáról tartott megbeszélésen. Ez a nyilatkozat szerinte azért fontos, mert nemcsak a veszélyre kell figyelmeztetni, hanem meg kell akadályozni egy esetleges pánikhelyzet kialakulását is.
Ha pánikra nem is, de komoly aggodalomra mindazonáltal igenis ok lehet, legutóbb a Greenpeace Magyarország figyelmeztetett: a legfontosabb intézkedéseket azonnal el kell kezdeni, mert egy esetleges baleset beláthatatlan körülményekkel járna mind a lakosságra, mind a környezetre nézve; a mérgek pedig továbbra is folyamatosan jutnak a talajba és a környék levegőjébe. A szervezet intézkedést sürgetett Fazekas Sándor környezetért, illetve Pintér Sándor katasztrófavédelemért felelős miniszterektől.
Az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának meghallgatásán az államtitkár leszögezte: minden uniós és belföldi jogszabály azt mondja ki, hogy a szennyezésért a károkozó viseli a felelősséget. A a Budapesti Vegyiműveket 1993-ban privatizálták, kétezertől a cég tulajdonosi szerkezete folyamatosan változik, a társaság 2007 óta felszámolás alatt áll. A vállalathoz több telephely is tartozik Budapesten és a fővároson kívül is, de jellemző, hogy valamennyi környezeti kárral terhelt. A BVM főbb termékei között szerepelt a klór, a kénsav, a hypo, de enyvek, műtrágyák és különféle ásványi sók, valamint növényvédőszerek is.
A felszámoló az ÁFI Felszámoló és Vagyonkezelő Zrt., amelyet a környezetvédelmi felügyelőség felszólított, hogy a vagyontárgyak értékesítésekor köteles gondoskodni arról, hogy a vevők vállalják a vagyontárgyakhoz kapcsolódó környezeti terheket is. Ezeket pedig rögzíteni kell az adásvételnél. Ezt a felszámoló nehezményezte. Jelenleg is rendezetlenek a birtokviszonyok, számos peres eljárás és elővásárlási vita van a telephellyel kapcsolatban - mondta V. Németh Zsolt.
Az államtitkár szerint azonban a felszámolási eljárás végén sem lesz arra pénz, hogy az Illatos úton a környezeti károkat megszüntessék. Ezért az államnak is szerepet kell vállalnia ebben. A szaktárca pedig arra készül, hogy az unió jelenlegi költségvetési időszakában a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Program keretében fordít pénzt a kárfelszámolásra. Ehhez azonban állami felelősségi körbe kell kerülnie az ügynek, mert magánterületen ilyen állami beavatkozásra nincs mód. Ennek érdekében azonban jogszabályt kell módosítani, és csak ezt követően kerülhet sor a hordók elszállítására és a terület kármentesítésére.
Az ellenzéki képviselők az ülésen a konkrét intézkedéseket hiányolták és hathatós, gyors cselekvésre szólították fel az állami szervezeteket.
lásd még: Megszűnt, mégis aktív a vegyiművek