A szombat dél körül bekövetkezett 7,9-es erejű rengés a nepáli fővárost és a sűrűn lakott Katmandu-völgyet rázta meg, az epicentrum a nepáli fővárostól mintegy 80 kilométerre volt. A természeti csapás a Katmandutól 15 kilométerre keletre fekvő Bhaktapur városban, a szomszédos Indiában és Bangladesben is szedett áldozatokat. India északi részén legalább húsz ember lelte halálát összedőlő házak romjai alatt.
Az amatőr videó a rengés pillanatait mutatja:
Az állami rádió arra kérte a helyieket, hogy maradjanak a szabadban és ne menjenek vissza otthonaikba. A hatóságok erős utórengésektől tartanak, több valóban be is következett. A térségben ez volt az utóbbi több mint 80 év legnagyobb földrengése. Nagyon sok épület vált rommá, a kutatás a túlélők és az áldozatok után folyamatosan zajlik. A földmozgás a világ legmagasabb hegyén, a Mount Everesten lavinát indított el: a csúcsra vezető déli mászóútvonalon, a Khumbu-gleccser és az alaptábor közötti részen söpört át a lavina. Az alaptáborban legalább 30 ember sérült meg. Sok sebesültet a katmandui központi kórházba szállították, de voltak, akiket az utcán kellett ellátni.
A földrengés miatt összedőlt az óvárosban a 19. századi, híres Dharahara Torony. Az UNESCO által a világörökség részének nyilvánított épület, amelyet az 1800-as években építettek, romhalmazzá vált. A főváros központjában több száz éves templomok és tornyok váltak semmivé a természeti csapásban. Jelentések szerint sokan a romok alatt rekedtek.
Az áldozatok száma még növekedhet- sok terület nehezen megközelíthető a mentő- és kutatóegységek számára a hegyvidéki országban. A mentést az is nehezíti, hogy a kommunikációs hálózatok több helyütt nem működnek.
forrás:Euronews
Három magyar hegymászó biztosan Nepálban volt a földrengés idején - hangzott el a köztévében. Közülük egy, Mécs László Kathmaduban élte át a földmozgást, ő e-mailen jelezte, hogy jól van. Két másik magyar hegymászóról egyelőre nincs hír. Félő, hogy mindketten az Everest alaptáborának közelében voltak. Évente egyébként 350-400 magyar utazik Nepálba, többségük spirituális célból utazik a himalájai országba, a többieket a világ legmagasabb hegycsúcsai vonzzák. A legtöbben tavasszal érkeznek.
Vajda Andrea újdelhi vezető magyar konzul vasárnap azt közölte, hogy ismeretei szerint a sok áldozat és a hatalmas anyagi kár ellenére nincs pánik Katmanduban. Mindazonáltal az információk beszerzése nehéz, mert megszűntek a nepáli tévéadások, nincs internetkapcsolat, és a katmandui tiszteletbeli konzul munkatársának jelentkezéséig úgy gondolták, hogy telefonos kapcsolat sincs. Továbbra sem tudni magyar halálos áldozatról vagy sérültről.
A tervek szerint vasárnap indult volna haza Nepálból az a magyar turistacsoport, amely a földrengés idején az országban tartózkodott. Tóth Zsigmond, a turistacsoport vezetője vasárnap reggel közölte: egész éjszaka fent voltak, mindenki jól van. Azt remélték, hogy mihamarabb el tudják hagyni Nepált, és Isztambulon keresztül utaznak Magyarországra, ezt azonban egy vasárnapi utórengés meghiúsította.