A miniszter elmozdítását szorgalmazók azzal indokolták kezdeményezésüket, hogy véleményük szerint az öt hónapja kinevezett Viliam Cislák fedezni próbálta a szaktárca korábbi állítólagos botrányait, és nem tett semmit annak érdekében, hogy javítson a "szlovák egészségügyben uralkodó korrupt állapotokon." A tárcavezető ezeket a vélekedéseket elutasította.
A Viliam Cislák elleni bizalmatlansági indítvány mindössze 37 támogató voksot kapott a 150 fős parlamentben, vagyis arra csupán az ellenzéki képviselőknek is csak alig több mint fele szavazott. Ez utóbbi tény, valamint az is, hogy a tárcavezető menesztésének a kormánypárti képviselők támogatása nélkül a kezdetektől fogva esélye sem volt, elemzők szerint azokat a véleményeket látszik alátámasztani, miszerint a leváltás okán összehívott rendkívüli parlamenti ülés az ellenzéki pártok számára inkább saját témáik láttatásáról szólt, mintsem arról, hogy valóban bíztak volna Cislák menesztésében.
Az ellenzéki parlamenti pártok hasonló - a törvényhozás rendkívüli üléseinek összehívásával járó - kezdeményezései a 2016 márciusában esedékes parlamenti választások közeledtével mind gyakoribbá válnak. A mostanit megelőző esetben, februárban Pavol Pavlis gazdasági miniszter menesztését szorgalmazták, azelőtt pedig decemberben Ján Pociatek közlekedésügyi miniszter leváltására tettek kísérletet.