Görögország;Európai Központi Bank;reformprogram;

- Ma sem lesz döntés a görög reformról

Bár a korábbi tervek arról szóltak, hogy az euróövezet pénzügyminiszterei pénteken dönthetnek majd a görög reformprogram elfogadásáról, lényegében semmiféle előrelépés sem történt a hitelezők és az athéni kormány között, így döntés sem születhet. A Reuters már szerdán egy euróövezeti illetékesre hivatkozva azt közölte, hogy az Eurogroup pénzügyminisztereinek rigai tanácskozásán Athén nem áll elő új javaslatokkal, nem mutat be semmiféle reformlistát.

Alekszisz Ciprasz kormánya továbbra sem sieti el a tárgyalásokat, sőt, a célja mintha inkább éppen az lenne, hogy a megbeszéléseket minél tovább, legalább júniusig elhúzza azzal a céllal: minél jobb feltételeket harcoljon ki magának. A türelem azonban fogytán, az Európai Központi Banknak is elege lett a macska-egér harcból. Mario Draghi, az EKB elnöke május 11-ig akar végre dűlőre jutni a görög kabinettel. Annyi mindenesetre biztosnak tűnik, hogy áprilisban nem lesz megállapodás.

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság az euróért és a társadalmi párbeszédért felelős alelnöke kifejtette, a megbeszéléseket „körülbelül májusban” kellene lezárni. Ám semmi biztosíték sincs arra, hogy a következő hetekben bármiféle áttörés történjék. Egy német televíziónak adott nyilatkozatában hozzátette, az Európai Unió azon dolgozik, hogy Athént az euróövezetben tartsa. Elismerte, hogy a tárgyalások rendkívül lassan, vontatottan haladnak.

A huszonkilenc évvel ezelőtt, 1986. április 26-án az ukrajnai Csernobil atomerőművének 4. számú reaktorában bekövetkezett robbanás csaknem 200 ezer négyzetkilométernyi európai és eurázsiai területet szennyezett be radioaktív hulladékkal. Bár a legsúlyosabb sugárfertőzés az erőmű ma is lezárt körzetét érte, ennek utóhatásai ma is érezhetők kontinensünk számos területén. Radioaktív anyagokat találtak például Németországban lőtt vaddisznók húsában, Bulgáriában pedig sugárszennyezett gombák nőnek. A katasztrófa után három évtizeddel újabb veszélyek fenyegetnek, amelyeket a globális felmelegedés tovább erősíthet.