LIGA;szakszervezetek;SZEF;MOSZ;ÉSZT;MaSZSZ;

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) elnöke (j) beszél, mellette Varga László, a Szakszervezetek Együttmű

- Nekiment a Ligának a többi szakszervezet

Nincs fennakadás az együttműködésben, nincsenek konfliktusok, legfeljebb szakmai viták, vagyis a munkavállalók érdekében hatékonyan és egységesen lép fel a szervezett magyar munkavállalók háromnegyedét tömörítő négy szakszervezeti szövetség - állítják az érdekképviseletek vezetői.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), valamint a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) elnökeinek közös fellépése azonban nemcsak saját tagságuknak és a közvéleménynek szóló jelzés akart lenni, hanem egyben elhatárolódás is a szerintük "értelmetlen, ellenséges versenytől", amibe a Liga Szakszervezetek sodorják az egész szakszervezeti mozgalmat.

Kuti László, az ÉSZT elnöke szerint érdemes azon elgondolkozni, vajon kinek az érdeke, hogy a magyar szakszervezeti mozgalomban ne legyen egység, vagy hogy a munkavállalóknak ne legyen érdekképviselete. Palkovics Imre, a MOSZ elnöke azt tette hozzá ehhez, hogy a szervezetfejlesztésre megpályázható több mint 3 milliárd forintos uniós forrásból egyedül a Liga Szakszervezetek részesedtek, a többiek sikeres pályázataira már nem maradt pénz. A Liga a másik négy konföderáció szerint az utóbbi években meg nem engedhető módszerekkel csábította át a többiek tagjait, sőt tagszervezeteit, mert a pályázatokban vállalt létszámbővítési kötelezettségét csak így tudja teljesíteni. Kordás László, a MaSzSz elnöke azt hangsúlyozta, hogy valamennyi szervezetnek új tagokat kell toborozni, a fehér foltokat kell eltüntetni. Amit viszont a Liga elnöke tesz, az nem a szolidaritásról szól - fejezte be a gondolatot Varga László, a SZEF elnöke, majd hozzátette: azt szeretnék demonstrálni, hogy "egy bizonyos morális, szakmai, politikai szint alá" nem kívánnak menni.

Gaskó István neve el sem hangzott a tájékoztatón, az viszont igen, hogy a Liga vezetőjének közös szakszervezeti majálisra tett javaslatát azért utasította el a másik négy konföderáció, mert elfogadhatatlan feltételeket támasztott. Kordás szerint nem véletlen, hogy a Liga egy stadionba megy május 1-jén, a MaSzSz és a Munkástanácsok viszont a hagyományokhoz híven a Városligetbe várja a tagságát.

Miközben a hazai sajtó és az egészségügyben dolgozók is próbálják kitalálni az ágazatot érintő várható változásokat, a kormány tagjai időnként önmagukat is cáfolva ködösítenek, hol eldugják, hol felmutatják az ötleteket, mint kész "akciótervet".