Az egészségügyben bármiféle átalakítás, változtatás csak akkor lehet sikeres, ha megfelelő konzultáció előzi meg, és társadalmi konszenzus övezi - ezt a nemes gondolatot a Népszabadságnak arra a kérdésére fogalmazta meg Zombor Gábor államtitkár, hogy milyen tanulságot vont le a tapolcai választási kudarcból, ahol a Jobbik épp az egészségügyet központi témává emelve verte meg a Fideszt. Laptársunk hétfői számában ugyanakkor érdemi részletek helyett csak újabb határidők bukkantak fel a szervezeti átalakítás kidolgozására. Sőt, fricskát mutatva a tervek után loholó teljes magyar sajtónak, azt is bevallotta az ágazat vezetője, hogy egyáltalán nem létezik a beszállítói tartozások folytonos újratermelődését lezáró struktúra átalakítástól, a bérrendezésig sok égető kérdésre gyógyírt kínáló Zombor-csomag. Vagyis nincs az, amiről az utóbbi két hét kormányszóvivői tájékoztatóin azt hallottuk, hogy van, csak a kabinet még nem tárgyalta.
Mindezek helyett a hetek óta csendesen dolgozó Zombor Gábor büszkén bevallotta, hogy a miniszterelnök, valamint Lázár János és Balog Zoltán miniszterek is arra biztatták, haladjon a megkezdett úton. Majd hozzátette: lesz azért egy törvénymódosító csomag, lesz új alapellátási törvény májusra, néhány hét múlva pedig a kormány az ágazatban dolgozók jövedelmének javítására is kézhez kap egy előterjesztést, a kórházi rendszer megyénként és a fővárosban tervezett kapacitás alapú átszabásának terveit pedig júniusig kell letennie az asztalra. (Az nem került szóba, hogy ezt korábban áprilisra ígérték.)
Várhatóan ma jelenti be Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke, milyen megmozdulásokat szerveznek az elkövetkező hetekben, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra és siettessék az ágazat megújulását, a még itthon maradt dolgozók bérrendezését. Az akciókról egyelőre annyit lehet tudni, hogy május 12-én biztosan lesznek utcai demonstrációk. Addig civil mozgalomként tart a Magyar Ápolónők Hangja elnevezésű Facebook-oldal mozgalma. Ezen a szombaton és vasárnapon is arra kérik az ügyeletben dolgozó ápolónőket és ápolókat, hogy fekete öltözetben vegyék fel a munkát, ha pedig ez nem lehetséges, akkor tegyenek fekete szalagot a ruhájukra, így hívják fel a közvélemény figyelmét a magyar egészségügy gyászos helyzetére. Szombaton ugyanis - mint megírtuk - felmondott a Péterffy Sándor utcai Kórházban az a nővér, aki korábban az RTL Klub műsorában szót emelt a ki nem fizetett túlóradíjak miatt. Távozásához az vezetett, hogy felettesei nem engedték, fekete ruhában vegye fel a munkát. Közben Balog Zoltán miniszter az ATV-ben elismerte, hogy több kórházban sem fizetik ki a túlórabéreket. Az EMMI minisztere ezzel saját korábbi vizsgálatuk eredményét cáfolta, hiszen amikor a riport után a szaktárca vizsgálatot indított a Péterffyben, akkor minden kifizetést rendben találtak.
A parlamentben hétfőn az LMP képviselői feketében jelentek meg, így akarták tudatni, hogy szolidaritást vállalnak a gyógyítás körülményei, az alacsony bérek és a ki nem fizetett túlóradíjak miatt a hétvégén tiltakozó nővérekkel és orvosokkal. A szakdolgozók megtartását nevezte a legfontosabb feladatnak a Jobbik nevében kérdező Lukács László György is. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára ígért fejlesztéseket, béremelést, és emlékeztetett rá, hogy az elmúlt években 95 ezer dolgozónak növekedett a bére, ez pedig 76 milliárd forint többletkiadással járt.