A Fideszben változatlanul első számú axióma, hogy mindenről Gyurcsány tehet. Legfeljebb Bajnai. Összességében a szocialisták. Ez - mint az axiómáról szóló szócikk is megállapítja - különféle okok miatt nem megkérdőjelezhető, megállapított alaptény, alapigazság. És még mindig itt tartanak. Jobb az elmúlt öt évben nem jutott eszükbe. Avagy: jobb híján folyton visszatértek ide. A kormányzás - vagy éppen a nem kormányzás - sok baja közepette ez tartja össze őket. Meg az elvakult híveket.
Rendszeresen találnak okot a gyurcsányozásra. Most pedig még keresni sem kellett, mert az Európai Bizottság felháborító döntést hozott: a volt miniszterelnök cégét bízta meg, hogy vizsgálja meg az uniós tagállamok - így a magyar kormány - fejlesztéspolitikáját. Ez skandalum - állapította meg a Fideszt és a kormányt erősítő békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum. Nem késlekedtek tehát levelet küldeni a bizottság elnökének. Azt követelik Jean-Claude Junckertől, hogy informálja őket, milyen alapon nyert éppen az Altus a pályázaton. De ez végül is mindegy nekik, hiszen a cég kizárását szorgalmazzák a Magyarországot érintő uniós támogatások ellenőrzéséből. Nem mulasztják el megemlíteni, hogy Gyurcsány bukott politikus, így a brüsszeli döntésben politikai színezetű állásfoglalást vélnek felfedezni.
Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy levelezésben nagyon jók vagyunk. A Junckernek szóló küldemény mellett a külgazdasággal súlyosbított külügyminisztérium ugyancsak írásban oktatott, ezúttal a címzett az amerikai szövetségi nyomozó iroda igazgatója. James Comey szerint ugyanis a holokausztért felelősség terheli az egykori magyar - valamint német és lengyel - vezetést is. A tiltakozó jegyzék szerint azonban "senkitől sem fogadjuk el, hogy Magyarországgal, a magyar emberekkel szemben ilyen általánosítást és rágalmazást fogalmazzon meg".
Arról egyelőre nem tudunk, hogy az FBI-os megjegyzésért is Gyurcsányt tennék felelőssé, de meg nem lepődnénk, ha így lenne. Hiszen - visszatérve eredeti témánkra - az ő ügyében is elhangzott hivatalos nyilatkozat. Bár a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára olyan kemény szavakat nem használt, mint a CÖF. Csepreghy Nándor csak értetlenségét fejezte ki és a megbízás újragondolását kérte a bizottságtól. Mert milyen dolog az, hogy egy efféle milliárdost bíznak meg a kormányzati szervek kontrolljával.
A ma hatalmon lévők már régen gyakorolják, amit Gyurcsány egykor - őszödi beszédében - úgy fogalmazott meg, hogy "hazudtunk reggel, éjjel, meg este". Azt azonban a legkevésbé szeretnék, hogy erre esetleg egy olyan cég világítson rá, amelynek köze van a volt kormányfőhöz.
Érthető tehát, hogy újra feltették a régi - karcos, recsegő, idejétmúlt, mégis gyakran használt - lemezt.