Mendrey László, a PDSZ elnöke az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében kitért arra, hogy az elmúlt napokban egymást követték az oktatást sújtó megszorítások. Fővárosi óvoda-összevonásokról, kerületi általános iskola bezárásáról, frissen felújított szakképző intézmény megszüntetéséről szólnak a hírek - írta, hozzátéve: "nem kíméli hatalom a felsőoktatást sem", egyetemi szakok megszüntetéséről, a tandíjbevételek jelentős mértékű kurtításáról hallani.
Szóvá tette, hogy érdemi egyeztetés ezúttal sem volt, a kormány képviselői mindössze a Magyar Rektori Konferencia szakbizottságaival tárgyaltak az átalakításokról, de annak javaslatait nem vették figyelembe.
Úgy fogalmazott: a PDSZ elutasítja az oktatást sújtó, tudásellenes, s végleges leszakadást jelentő permanens forráskivonás gyakorlatát és szolidáris a tiltakozókkal.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatási államtitkársága múlt pénteken közölte, hogy elkészült az új felsőoktatási szakjegyzék tervezete. Az előterjesztés szerint ismét osztatlan formában képezhetik majd a pszichológusokat és az elméleti közgazdászokat, és létrejön az ötéves agrármérnöki képzés. Alapképzésben és mesterképzésben sem szűnne meg a kommunikáció és médiatudomány szak, ugyanakkor a felsőoktatási szakképzésben és a szabad bölcsészet külön szakirányaként megszűnne ez a szak.
Hétfő este az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) társadalomtudományi karának hallgatói és oktatói fórumot tartanak a felsőoktatási átalakítási terv elleni tiltakozásul. Az elképzelések ellen felemelte szavát hétfőn az MSZP és a Demokratikus Koalíció is.
Szintén tiltakozó megmozdulást tart a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola amiatt, hogy július 1-jével megszüntetik az iskolát, ezért a tanulókat és a tanárokat több más intézménybe helyezik át.