tanárok;Pedagógusok Szakszervezete;Klebesberg Intézményfenntartó Központ;Neptun Általános Iskola;Tyukász Tamás;

- A tanárok nekimennek a kormánynak

Számos pontban sérti a nemzeti köznevelési törvényt a kormány és a Klik a Wallenberg Szakközépiskola bezárásáról hozott döntése a Pedagógusok Szakszervezete szerint, ezért megtámadták a határozatot. Az ugyancsak bezárásra ítélt Neptun Általános Iskolába tegnap kezdődött a beiratkozás, amit a szülők szerint a tankerületi igazgató akadályozott.

Nyílt levélben szólítja fel a kormányt a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) arra, hogy vonja vissza a Raoul Wallenberg Szakközépiskola megszüntetéséről hozott döntését. Mint ismert, az iskola vezetését néhány napja levélben tájékoztatta a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) arról, hogy az intézményt feldarabolják, az iskola több mint ezer diákját máshová szórják szét.

Úgy tudni, mindezt azért, mert a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek szüksége van az iskola épületére. A PSZ szerint a kormány és a Klik több pontban is megsértette a köznevelési törvényt: a megszüntetésről szóló döntés előtt nem kérték ki az iskola alkalmazottainak, diákönkormányzatának, szülői szervezetének véleményét, s mivel szakközépiskoláról van szó, a Fővárosi Gazdasági Kamara állásfoglalására is szükség lett volna.

Emellett kifogásolják, hogy nem világos a megszüntetés indoklása sem, és az iskolaigazgatónak küldött Klik-levél sem felel meg a törvényben leírt tartalmi követelményeknek. Hangsúlyozzák: ha a kormány áprilisban nem dönt a határozat visszavonásáról, a szakszervezet bírósághoz fordul.

Folytatódik az újpalotai Neptun iskola kálváriája is; megírtuk, a Klik ezt az iskolát is bezárná arra hivatkozva, hogy oda túl kevés gyerek jár. Mivel a tanulók nagy része speciális nevelést igényel, a kormányzat számításai nem helytállók, mert ezeket a gyerekeket duplán kell számolni a létszám meghatározásánál. Az iskolában tegnap kezdődött a beiratkozás, a tanárok viszont attól tartanak, hogy a bezárás híre elbizonytalanítja a szülőket, s ha kevesebb lesz a beiratkozó, mint amennyien idén végeznek, az végképp megpecsételheti az iskola sorsát.

Az egyik szülőtől megtudtuk, hogy tegnap reggel megjelent az iskolában Tyukász Tamás tankerületi igazgató, és a beiratkozás ellen "agitált". Az iskola egyik tanára a Népszavának elmondta: Tyukász tájékoztatást tartott a szülőknek arról, hogy ha beíratják gyermekeiket a Neptunba, azzal együtt vállalják azt is, hogy az iskola "átszervezése" esetén szeptembertől gyerekeiket a kerület más iskoláiba kell vinniük.

A beiratkozás ma folytatódik, a lapunknak nyilatkozó tanárnő hangsúlyozta: ezek kritikus napok az iskola számára, s rendkívül fontos, hogy minél több szülő írassa be gyermekét, mert csak így lehet megmutatni a döntéshozóknak, hogy a Neptun iskolára a jelenlegi formájában van szükség a tankerületben. Kerestük a Neptun igazgatóját, ám mint megtudtuk, a Klik - ahogy a Wallenberg iskola igazgatójának is - megtiltotta, hogy az iskolavezető a sajtónak nyilatkozzon.

Hosszú távon mindenki jól jár vele, ha nem siet nyugdíjba, napi szinten azonban a legtöbben korán és sok pénzért hagynák abba a munkát. A magyar nyugdíjrendszer csak kis lélegzethez jut, mert ugyan egyharmaddal kevesebben mennek most nyugdíjba, mint három éve, de a Ratkó-nemzedék még aktív része is vágja már a centit. Gyerekeik alig vállaltak utódot, a 2030-as évek végétől drasztikusan csökken a nyugdíjkassza bevétele, alacsonyabb kezdőnyugdíjak és további korhatár-emelés várható.