Mint lapunkban is hírt adtunk róla, a Magyar Teátrumi Társaság indoklás nélkül visszautasította a jelölésre felkért Színházi Kritikusok Céhének delegáltját, a Magyar Színházi Társaság pedig nem állt ki mellette. Emiatt az Örkény Színház, bár két produkciójával fellép Pécsen, de nem vesz részt a versenyprogramban. Azóta a STEREO Akt és a Szputnyik Hajózási Társaság produkcióiként megvalósult előadások (Felülről az ibolyát és A heilbronni Katica) független színházi, szabadúszó, illetve egyetemista alkotók munkája, sem kíván versnyezni, de szintén láthatók lesznek a produkciók a POSZT-on.
Mint a két rendező írja "A válogatók közös döntése által a POSzT versenyprogramjába való meghívást nagy lehetőségként fogadtuk, amely nagy felelősséget is jelent számunkra. A szakmába frissen belépőként, a független színházi terület és a legfiatalabb alkotó generáció képviselőiként az az elsődleges feladatunk, hogy felkészüljünk a szélesebb szakma és közönség előtt való megmérettetésre azokkal a témákkal és formákkal, amelyek az általunk vezetett társulatokat és nézőinket foglalkoztatják. Ennek ellenére nem tudunk szó nélkül elmenni azon folyamatok mellett, amelyek régóta csorbítják a mai magyar színház szakmaiságát.
Véleményünk szerint a színházcsinálók az emberrel, a társadalommal, a körülöttük zajló folyamatok megértésével és megértetésével foglalkoznak munkáikban, így azok egyike-másika szükségszerűen politikussá válik. A színházi szakmát alakító, szervező, döntéshozó grémiumoknak viszont sohasem szabadna azzá válnia, abban az értelemben, amit párt-politikainak szoktunk nevezni.
Ezért tiltakozásunkat fejezzük ki a mindenkori olyan döntések ellen, amelyek nem szakmai, hanem bármilyen irányultságú politikai alapon születnek. A kialakult helyzetben önkéntelenül is bevonódtunk egy olyan polémiába, amely jóval azelőtt elkezdődött, hogy mi pályára léptünk volna. Feltett szándékunk a fesztiválmeghívásnak eleget tenni, előadásainkkal fellépni, a szakmai programokon részt venni, valamint kiállni mindamellett, amit képviselünk, ugyanakkor ezt csak olyan formában tudjuk megtenni, ha tisztázottnak látjuk, hogy a beválogatott előadásaink szerepeltetésének szakmai indokoltsága vitán felül áll.
Emellett az Örkény Színházhoz hasonlóan a versenyben nem veszünk részt, mert nem látjuk biztosítva, hogy a zsűri végleges összeállítása konszenzusos, átlátható formában történjen. Ezzel fejezzük ki, hogy alkotókként függetleníthetjük magunkat mindattól, ami a POSzT alatt a közönség, a szakma és a művek találkozásán kívül esik. Reményünket fejezzük ki, hogy minden felelős és döntéshozó azonos mértékben fontosnak tartja, hogy a közönség ne politikai csatatérre, hanem színházi fesztiválra érkezzen", fejeződik be a közlemény
Lapunk megkeresésére Vajda Márta, a Magyar Színházi Társaség ügyvezetője annyit mondott, hogy a következő héten hétfőn tartanak elnökségi ülést, akkor beszélnek a POSZT-ról, és utána nyilatkoznak, addig nem. Arra a kérdésre, hogy a Teátrumi Társasággal keresik-e a kapcsolatot, azt mondta, hogy éppen ott ül nála Szabó Ágnes, a Teátrumi Társaság egyik alelnöke, és beszélgetnek.
Szabó Ágnes annyit mondott a Népszavának, hogy nekik még ezen a héten lesz valamikor elnökségi ülésük. Addig ők sem nyilatkoznak erről. De ezügyben van most Vajda Mártánál is. Arra a kérdésre,hogy az eddigiekkel ellentétben, miért ő most az off program szerkesztője, Máté Péter helyett, az volt a felelet, hogy ő most szerkesztő, Máté Péter pedig kordinátor, megosztották a munkát.
Mint szintén hírt adtunk róla, négy kritikus bojkottott hirdetett a POSZT ellen a történtek miatt. Ezt már sok neves személyiség is aláírta. Érdekesség, hogy megtette ezt Vasvári Csaba is, aki színészként szignálta magát ebben az ügyben, de szintén a Teátrumi Társaság alelnöke és a Színházművészeti Bizottság elnöke. Arra a felvetésre, nyilván nem véletlen, hogy színészként írta alá a bojkottot, azt felelte, természetes, hogy magánemberként írt alá, hiszen ezeknek a szervezeteknek a nevében ezt csak akkor tehette volna, ha egyeztet velük.
Erre meg nem volt szükség, mert azt gondolja, hogy szabad ország, szabad állampolgáraként bizonyos minőségeiben azt csinál, amit gondol. Arról, hogy ezt megtette, azt gondolja, hogy ez egy performatív, jelentéssel bíró gesztus, de a jelentés mindig a befogadóban alakul ki, és a jelentés ahány befogadó, annyiféle. Arra a kérdésre, hogy ez azt jelenti, hogy nem ért egyet a Teátrumi Társaság döntésével, az volt a felelet, ha erre válaszolna, akkor már megtörténne az, amit kerülni akar.