James Cameron;Nagy-Britannia;David Miliband;parlamenti választások;

Ed Milibandet is jól megforgatta Jeremy Paxman, háttérben David Cameron FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Jobbnak látták Cameront

David Cameron kormányfőt látták meggyőzőbbnek a nézők, de Ed Miliband munkáspárti vezér is a várakozásnál jobban szerepelt a közelgő parlamenti választások előtti első, csütörtök esti megmérettetésen. Mivel Cameron elzárkózott az elől, hogy szemtől-szembe mérkőzzön meg Milibanddel, áthidaló megoldásként egymást követően adtak interjút, s két külön „félidőben” válaszoltak a nézők kérdéseire a Channel 4 és a SkyNews közös műsorában.

Jeremy Paxman sztárriporternek mind a kormányfőt, mind a munkáspárti ellenzék vezérét sikerült kibillentenie egyensúlyából kérdéseivel. David Cameront azzal, hogy megkérdezte, mennyivel több élelmiszersegély-elosztó (food bank) működik, mint ahány miniszterelnöksége kezdetén üzemelt (66-ról 421-re nőtt a segélyhelyek száma). Ed Milibandet pedig nyitásképp arról kérdezte, szerinte Nagy-Britannia „megtelt-e”. Az egyre inkább bevándorlás-ellenes tory állásponttal szemben Miliband a diverzitás előnyeit ecsetelte, mégis elismerte, a Munkáspárt rosszul ítélte meg a bevándorlás várható mértékét.

Cameron ezúttal is megerősítette, hogy ha pártja győz a május 7-i voksoláson, akkor megtartják az EU-kilépésről a népszavazást. A miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta, ő maga az unió megreformálásának a híve. Ed Miliband ugyanakkor azt hangsúlyozta, a Labour számára nem prioritás a népszavazás, s katasztrófa lenne, ha Nagy-Britannia kilépne az unióból. Akár a terrorizmusról, akár a klímaváltozás elleni harcról van szó, „benn kell lenni az EU-ban”, ez stratégiai kérdés – mondta a Labour-pártvezér. Miliband visszautasította a feltevést, hogy egy nemzetközi tárgyaláson Putyin felmosná vele a padlót. Talán inkább Cameronnal, riposztozott.

A Munkáspárt vezére vállat vont a felvetésre, hogy személyesen népszerűtlenebb, mint a pártja. Mind a nézők, mint a riporter előhozta, hogy a bátyja, David Miliband volt külügyminiszter vajon nem lett volna-e jobb pártvezér. Ed Miliband elmondta, azért intézett kihívást bátyja ellen, mivel úgy vélte, baloldali válaszokat kell adni a problémákra, testvére pedig a középutas Blair-irányvonalat képviselte.

Cameron elismerte, hibázott, amikor „megvetendő” jelzővel illette a Munkáspárt vezérét. Miliband pedig arra a kérdésre, hogy meginna-e egy sört a miniszterelnökkel, azt mondta, nem tudja, de egy sonkás szendvicsen talán megosztozna vele.

Mindkét párt bevetette „spindoktorait”, Douglas Alexander, a Munkáspárt kampányfőnöke úgy látta, Miliband erőteljes, őszinte, nyitott és szenvedélyes volt, Cameron viszont egy sor kérdésre „gyenge” választ adott. William Hague házelnök, volt külügyminiszter szerint a miniszterelnök tévészereplése segíteni fogja a torykat. A kormányfőnek „világos terve van, merre menjen az ország, de hiába várunk hasonlót Milibandtől”, mondta az egykori tory pártvezér.

Nigel Farage, az Európa-ellenes UKIP-pártvezér nem volt részese a közvetett vitának, de azért elzarándokolt egy sörre a SkyNews székházába, ahol a tory és a Labour pártvezérét grillezték. Farage utóbb inkább Milibandet dícsérte, mondván, erélyesebben visszavágott, emberibbnek mutatkozott, s többször tapsolták meg. Legközelebb hét pártvezér vitázik.

Egy Guardian/ICM-gyorsfelmérés szerint Cameron nyerte az első megmérettetést: a nézők 54 százaléka a brit kormányfőt látta jobbnak, 46 százalék Ed Milibandet. Ennek ellenére azok közül akik úgy nyilatkoztak, hogy a „vita” nyomán módosítják-e a szavazatukat, 56 százalék azt mondta, hogy inkább a Munkáspártra fog szavazni, 30 százalék pedig azt, hogy inkább a konzervatívokra voksol május 7-én. A YouGov szorosabb eredményt jelzett: Cameront 51, Milibandet 49 százalék dícsérte.

A vitát megelőzően készült The Sun/YouGov-felmérés szerint a konzervatívok jelenleg 36 százalékon állnak, a Munkáspárt támogatottsága 34 százalék. Az UKIP 13 százalékon áll, a liberális demokraták alig 7, a Zöldek 5 százalékot remélhetnek.

Labour-ígéretek
A választási programot ismertette tegnap kampányindító beszédében a Labour kormányfőjelöltje. Ed Miliband a deficit lefaragását, a költségvetés kiegyensúlyozását ígérte, az energiaárak befagyasztásával, 8 fontos órabérrel, óvodai támogatással javítanák a bérből élők helyzetét. A Munkáspárt megvédené az egészségbiztosítási rendszert, luxusingatlan-adót vezetne be. A bevándorlóknak két évig nem járnának a szociális juttatások, fellépnének a visszaélések ellen. A fiataloknak azt ígérik, csökken az ösztöndíj.



Vasárnaptól hivatalosan is megkezdődik a nyári időszámítás, hajnali 2 órakor 3 órára kell majd átállítanunk az óráinkat.