Feltehetően nem jár messze az igazságtól, aki a Quaestor-botrány kapcsán arra gyanakszik, hogy „valami óriási nagy disznóság zajlik a háttérben”. Az idézet egy politikustól származik és a Fidesz-hívők nyilván elégedetten állapítanák meg, hogy lám, mindig kiderül az igazság. A gond azonban most éppen az, hogy egyelőre nem derül ki és a jelek szerint még sokat kell várni rá, hogy tisztábban lássunk. A nyilatkozó politikus pedig szocialista és pontosan arról beszélt, mennyi furcsaság övezi a kormány oldaláról ezt az ügyet. A feltétlen hívők persze most azt mondanák, hiszen ők - az egykor szebb napokat látott újságból - tudják, hogy a szocialisták áldatlan kormányzásának eredménye a brókerbotrány (is). A valóság azonban kiábrándító lehet számukra, minthogy a jelek - bármennyi is a kérdés még - pillanatnyilag nem erre utalnak.
Harangozó Tamás - akinek tegnap reggeli interjújából idéztünk - nem véletlenül mondta, hogy szerinte a Fidesz "nyakig benne van" a Quaestor-ügyben. Már csak azért is, mert - lényegében - egyelőre nem történik semmi. Igaz, ami igaz, a Fidesz frakcióvezetője benyújtott egy törvényjavaslatot, de azt legjobb esetben is csak a jövő héten fogadhatják el. Közben viszont minden esély megvan rá, hogy eltűnhet a cég vagyona. Ami azt is jelentheti, hogy a károsultak aligha juthatnak hozzá nehezen megspórolt pénzükhöz.
Mialatt a szocialista politikus a Kossuth rádióban nyilatkozott, Rogán Antal sem habozott a TV2 Mokka című műsorában kijelenteni, bizony furcsállja, hogy a Quaestor ügyében még kihallgatások sem voltak. Azt is hozzátette, hogy gyors cselekvést vár a nyomozó hatóságtól. De az ő szava nyilván nem ér annyit, mint a kedves vezetőé, aki néhány hete - szintén kedvenc rádiójában - beszélt arról, hogy ha ő irányíthatná az igazságszolgáltatást, akkor kattanna a bilincs az első brókerbotrány gyanúsítottjainak a kezén. És láss csodát, alig pár nap elteltével a Buda-Cash érintett vezetői valóban rács mögé kerültek. Annak ellenére, hogy - fájdalom - "a kormány nem irányíthatja az igazságszolgáltatást", amint azt Orbán Viktor oly plasztikusan megjegyezte.
A Quaestor ügyében viszont látványosan nem történik semmi. Noha például már az is kiderült, hogy a Szijjártó Péter vezette minisztériumban a jövőbe látnak. A Buda-Cash bedőlése után ugyanis a tárca és háttérintézményei gyorsan megszüntették kapcsolataikat a Quaestorral és a hozzá tartozó pénzügyi vállalkozásokkal. Annak ellenére természetesen, hogy - mint közölték - semmilyen törvénytelen információjuk nem volt a Quaestor pénzügyi helyzetéről. Nyilván csak ráéreztek. Nem úgy, mint az a 22 ezer ember, akinek 6 millió forintnál kisebb összegű befektetése volt a bedőlt pénzügyi vállalkozásoknál és most úgy látszik, futhatnak a pénzük után.
El is hinnénk ezeket a furcsaságokat, ha nem tudnánk, hogy Szijjártó és a Quaestor vezetője, Tarsoly Csaba régóta jó barátok. Ami persze egyáltalán nem baj, még akkor sem, ha a nevük együtt bukkant fel az utóbbi években egy csomó projektnél. Tarsolyé az üzleti, Szijjártóé a politikai oldalon. Így aztán már a külügyminisztérium is arra kényszerült, hogy hosszú közleményben cáfolja, Tarsoly nem a mostani miniszterhez, a kedves vezető egykori magyar hangjához fűződő kapcsolatai révén jutott volna „zsíros ügyletekhez". Amint azt az ellenzék merészelte állítani. Az ember csak elábrándozik azon a fotón, amely éppen két éve, áprilisban Moszkvában készült. A Quaestor-csoport elnök-vezérigazgatója a magyar-orosz kapcsolatokért felelős akkori kormánybiztossal, Szijjártó Péterrel együtt nyitotta meg a magyar kereskedőházat. Azok a régi szép idők már sosem térnek vissza.
És most tart a kármentés. Mert a kormánynak mindenképpen el kell határolódnia ezektől az ügyektől, hiszen - pontosan az imént vázolt kapcsolatok miatt is - eléggé ráégtek már. Ilyenkor szinte mindig a már említett frakcióvezetőre hárul a feladat, hogy tegyen rendet. A Mokka-interjú után tehát Rogán Antal fut még egy kört és feldicséri az új törvényjavaslatot, amelynek célja, hogy majdan - de még a büntetőeljárás befejezése előtt - a bíróság zárolhassa a károkozó pénzügyi szervezetek, illetve a tisztségviselők, továbbá érintett könyvvizsgálók személyes vagyonát. Igen ám, de ahhoz, hogy ezt mielőbb elfogadhassa a fideszes szavazógépezet, el kell térni a házszabálytól. Amihez viszont az ellenzéknek is hozzá kell járulnia. Ez eddig tiszta. De Rogán nem bírja ki, hogy ne tegyen még egy megjegyzést. Ha nem járulnak hozzá - mondja -, akkor kinyilvánítják, hogy nem a befektetők, hanem a brókerek oldalán állnak.
Így már teljesen világos a képlet. Ez összhangban van az előző napi újságcikkel, amely "szocialista brókerbotrányt" emleget. És egyértelműen az elterelést szolgálja. Csak már mind kevesebben hiszik el, hogy ebben az ügyben tiszta a Fidesz. Hogy nem próbál valaki(ke)t mentegetni. Hogy az ügyészség, a rendőrség, a Belügyminisztérium még semmit sem lépett, noha a tények egyfelé mutatnak. Hogy eközben újra az öt éve ellenzékben lévő szocialistákra igyekeznek rátolni a felelősséget.
Csoda-e, ha egyre többen hiszik azt, valami óriási nagy disznóság zajlik a háttérben...