;

Publicisztika;Andalúzia;Mariano Rajoy;Spanyol Szocialista Munkáspárt;Svájci Néppárt;Podemos;

Egyre jobban aggódhat a politikai fejlemények miatt Mariano Rajoy spanyol kormányfő FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID RAMOS

- Figyelmeztetés Rajoynak

Győzelemnek örülhettek a spanyol szocialisták Andalúziában, de mégsem lehettek teljesen elégedettek, nem sikerült abszolút többséget elérniük a helyi törvényhozásban. A konzervatív Néppárt lett a voksolás nagy vesztese, képviselői helyei harmadát elveszítette. Beigazolódott, hogy az új sztárpárt, a radikális baloldali Podemos számottevő erő lesz a spanyol politikában.

Egyedül kíván kormányozni a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) Andalúziában – jelentette be Susana Díaz, a tartományi kormányfő. A helyi választások előrehozásával elérték céljukat a madridi törvényhozásban ellenzékben lévő szocialisták, megtartották pozíciójukat, ismét 47 képviselői helyet szereztek, nyolc mandátummal kevesebbet az abszolút többségnél a 109 tagú törvényhozásban. Noha jelentős számú szavazót veszítettek, három évtized után továbbra is ők maradhatnak a kormányrúdnál a legnépesebb spanyol tartományban.

Az andalúziai voksolás megerősítette, hogy a spanyol szavazók kiábrándultak, új lehetőségeket keresnek, s ez komoly figyelmeztetés Mariano Rajoy spanyol kormányfőnek. A konzervatív Néppárt (PP) nem tudta megismételni 2012-es eredményét, akkor első helyre futottak be, igaz, végül baloldali koalíciós kormány alakult.

A PP helyi illetékesei „álmukban sem számítottak ilyen rossz eredményre”: a 2012-ben szerzett 50 mandátumnál a PP most 17-tel kevesebbet ért el, 33 képviselőt küldhet az andalúziai helyi törvényhozásba. Ez pedig nem sok jót ígér az idén esedékes helyhatósági választásokra, majd a decemberi általános választásokra.

Legnagyobb figyelem a tavaly alakult új pártra, a spanyol megszorító intézkedéseket elutasító Podemosra (nevüket az obamai jelszóból kölcsönözték, Yes, we can! Képesek vagyunk rá!) irányult. A hagyományos nagy pártok komolyan tartottak attól, hogy sok lehet a rejtőzködő szavazó, s a radikális baloldali tömörülés akár az élen is végezhet. Ez ugyan nem következett be, ám – noha első alkalommal indultak, s Andalúziában nem igazán széles a Podemos bázisa – így is könnyűszerrel harmadik helyre futottak be, 15 mandátumot szereztek. Teresa Rodríguez EP-képviselőt indították listavezetőként, s végül az ő szülővárosában érték el a legjobb eredményt, Cádizban 29 százalék voksolt a Podemosra.

Negyedik helyen is egy új párt, a korábban csak Katalóniában számottevő középjobb tömörülés, a Ciudadanos (Polgárok) végzett, 9 mandátumot szereztek. Jelentős részben Mariano Rajoy pártjától vittek el szavazatokat, s ők játszhatják a mérleg nyelvének szerepét a helyi törvényhozásban. A PSOE korábbi andalúziai koalíciós partnere, a kommunistákat is magában foglaló Egyesült Baloldal (IU) ötödik helyre szorult, 12-ről ötre csökkent mandátumainak száma.

„Történelmi és vitathatatlan” győzelmet arattunk – mondta Susana Díaz a választás éjszakáján. A tartományi kormányfő úgy okoskodik, hogy mivel a konzervatívok aligha fognak össze a baloldali Podemos párttal, a kisebb pártok pedig együttesen sem tudják leszavazni a szocialistákat, így járható útnak látszik, hogy egyedi paktumokat kötve, kisebbségből kormányozzanak. A 40 éves Díaz, aki erősen terhesen küzdötte végig a kampányt, a PSOE tavaly megválasztott új főtitkárának, Pedro Sáncheznek nagy vetélytársa, egyelőre nem tudni, hogy megelégszik-e Andalúzia irányításával.

A konzervatívok mindenestre bírálják a szocialistákat, amiért az andalúziai választás előrehozásával esélyt adtak a Podemosnak a korai bizonyításra. Az új párt azonban végülis nem tudta megingatni a PSOE tradicionális andalúziai pozícióit, noha a szocialistáktól, s az eddigi harmadik erőtől, az Egyesült Baloldaltól (IU) is hódítottak el szavazókat. A szocialisták igyekeznek pozitívumként felfogni, hogy három helyett öt párt került az andalúziai parlamentbe, mondván, így nagyobb lesz a mozgásterük. A PP tegnapi válságtanácskozása után a konzervatívok úgy nyilatkoztak, az andalúziai eredményt nem lehet automatikusan az országos politikára kivetíteni.

A nemzetközi közösség a minszki megállapodás minden pontjának maradéktalan végrehajtását sürgeti, ettől teszi függővé az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását is. Múlt hét óta azonban, bár ki nem mondottan az is felmerült, hogy mi történik abban az esetben, ha Kijev nem teljesíti minszki vállalását.