választás;USA;Izrael;Benjamin Netanjahu;John Kerry;

- Izraeli választások - Kerry gratulált Netanjahunak

John Kerry amerikai külügyminiszter gratulált Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek választási győzelméhez és "az elkövetkező napokban" Barack Obama elnök is fel fogja őt hívni - közölte szerdán újságírókkal Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője az elnöki különgép fedélzetén.

Earnest kijelentette, hogy a kormányzat mérlegelni fogja, hogy miként viszonyuljon a közel-keleti békefolyamathoz azt követően, hogy Netanjahu egyértelművé tette: az ő miniszterelnöksége alatt nem jön létre palesztin állam. A szóvivő elmondta, hogy Obama elnök szerint a két államra épülő megoldás lenne a legjobb módja a feszültség csökkentésének a térségben.
Kijelentette, hogy a Fehér Ház közvetlenül az izraelieknek szándékozik tolmácsolni aggodalmát a kampány során alkalmazott "megosztó retorika" miatt, amelynek célja az izraeli arab állampolgárok helyzetének aláásása. (Netanjahu az állította, hogy a baloldaliak megpróbálják rávenni az országban élő arabokat, hogy "falkákban" szavazzanak ellene.)
Earnest szerint Netanjahu újraválasztása nem fogja érdemben befolyásolni az iráni nukleáris programról folytatott tárgyalások végkimenetelét.

Az elmúlt hónapokban megromlott a washingtoni vezetés és az izraeli kormány viszonya, többek között amiatt, mert az amerikai törvényhozás republikánus vezetése a Fehér Ház megkerülésével hívta meg Netanjahut a kongresszusba, s az izraeli miniszterelnök ezt a demokraták ellenkezése dacára elfogadta.
Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának republikánus elnöke gratulált Netanjahunak az újraválasztási győzelméhez.
"A Közel-Kelet legrégebbi és legstabilabb demokráciája még egyszer egy heves vitákkal kísért választáson ment keresztül, és békésen fog új kormányt alakítani. Várjuk, hogy folytassuk az építkezést a kölcsönös érdekeink alapján" - írta Corker szenátor.

Cathy McMorris Rodgers, a képviselőház egyik republikánus vezetője üdvözölte a "biztos és ismerős kezű" Netanjahu visszatérését és úgy vélekedett, hogy az izraeli kormányfőnek ösztönöznie kellene a kétoldalú kapcsolatok megújítását. A politikus szerint az Egyesült Államoknak és Izraelnek ismételten "el kell köteleznie magát a szoros partnerség és a nem csökkenő barátság mellett."

Nancy Pelosi, a képviselőházi demokrata kisebbség vezetője kijelentette, hogy "Izrael népe beszélt" és hogy tiszteletben tartja az izraeli választások eredményét, amelyek nyomán a várakozásai szerint "élénk" vita indul majd meg a közel-keleti békefolyamatról.
Pelosi egyébként két héttel ezelőtt "leereszkedőnek" nevezte a republikánusok által Washingtonba meghívott Netanjahunak a kongresszus két háza elmondott beszédét, és azt egyúttal "az Egyesült Államok intelligenciájára nézve sértőnek" találta.

A The New York Times szerkesztőségi állásfoglalásban úgy fogalmazott, hogy Netanjhau "magatartása az elmúlt hat év során - az agresszív izraeli otthonépítés olyan földön, amely valószínűleg egy palesztin állam határai közé kerülne és az, hogy nem bocsátkozott komoly tárgyalásokba - már rég sokakat meggyőzött arról, hogy nem érdekelt egy béke-megállapodásban".
"De az eheti kijelentése lecsupaszította kétszínűségét, megerősítette a palesztinok gyanúját és még inkább megnehezíti számára, hogy helyrehozza megmérgezett viszonyát Barack Obamával, aki sokat fektetett be a kétállami megoldás előmozdításába" - írta a tekintélyes liberális napilap.

A Dow Jones hírügynökség szerint Netanjahu újraválasztása valószínűleg elsüllyesztette annak lehetőségét, hogy megkezdődjön az olvadás a Fehér Ház és az Egyesült Államok legközelebbi közel-keleti szövetségesének viszonyában. A kormányzati tisztségviselők kevéssé bíznak benne, hogy Barack Obama elnök hátralévő 20 hivatali hónapja alatt az amerikai és az izraeli vezető képes lesz csökkenteni a nézetkülönbséget az Iránnal megkötendő nukleáris megállapodás és az izraeli-palesztin békefolyamat ügyében.

A hírügynökség elemzésében rámutatott, hogy Netanjahu győzelme egyúttal jelentős kudarc Obama azon törekvése számára, hogy a kongresszusban kétpárti támogatással erősíttesse meg az iráni nukleáris programról megkötendő végső megállapodást.
"Ez egy nagyon rögös út lesz az Obama-kormányzat végéig" - vélekedett a Dow Jonesnak nyilatkozva David Makovsky, a washingtoni Közel-Keleti Politikai Intézet békefolyamat-projektjének igazgatója.

Az ENSZ főtitkárának szóvivője jelezte: a világszervezet azt várja, hogy az újraválasztott izraeli kormányfő folytatja majd az elődei által megkezdett közel-keleti béketárgyalásokat, s ezek valóra váltják majd azt az elképzelést, hogy a két állam, Izrael és Palesztina békében és biztonságban létezik majd egymás mellett.

Rijád Manszúr, a Palesztin Nemzeti Hatóság ENSZ-képviselője a The New York Times-nak nyilatkozva szerdán úgy vélekedett, hogy Benjámin Netanjahu a színeváltozásával a szövetségeseivel való ütközést és Izrael elszigetelődését kockáztatja. Manszúr szerint a két államra épülő megoldás ügyében "globális konszenzus" jött létre.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 108,42 pontos, 0,58 százalékos csökkenéssel, 18 522,42 ponton zárt szerdán.