A jelenlévő újságírók szerint Putyin kissé sápadtnak tűnt, távolmaradásával kapcsolatban annyit mondott, hogy „pletykák nélkül minden unalmasabb lenne”. Híresztelésekből pedig bőven akadt. Olyan hírek is szárnyra keltek, amelyek szerint apa lett, s ifjú szerelme, Alina Kabajeva szülte meg közös gyermeküket.
Egészen más elméletet közölt Zvi Magen, Izrael korábbi Oroszországba akkreditált nagykövete. A Hárecnek adott interjújában több olyan jelet vélt felfedezni, amely szerint puccsal „megdönthették Putyin hatalmát”. Úgy vélte a Kreml utalt arra, hogy változás lesz a kormányzásban. Szerinte a hadsereg vezetésének frakciói, illetve befolyásos üzletemberek állnak harcban egymással, s ennek lehet része a mostani állítólagos puccs. Szerepe lehet ebben a Kreml ellen elrendelt nemzetközi büntetőintézkedéseknek, amely a gazdasági helyzet jelentős rosszabbodását idézte elő. Úgy vélte, a titkosszolgálatok attól tartanak, hogy Putyin túl messzire megy a nyugattal szembeni konfrontációban.
Ezzel teljesen ellentétes értesülést tett közzé vasárnap a bécsi Kurier, amely szerint kiújultak az orosz elnök hátfájdalmai, s egy bécsi ortopéd kezelte. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap nem kommentálta az újabb közléseket. 2012 novemberében a Vedomsztyi című lap írt arról, hogy Putyin hátfájdalmai miatt tűnt el a nyilvánosság elől. A Kreml akkor azt állította, hogy sportesemény közben szenvedett húzódást.
A legegyszerűbb magyarázatot az orosz ellenzéki Dozsgy tv adta. A csatorna informátora szerint influenzával küzdött és valdaji farmján kúrálta magát. A legérdekesebb elméletet Ian Bremmer, az Eurázsia Csoport elnöke tette közzé. A Business Insider című lapban úgy vélte, az orosz elnök eltűnése kommunikációs stratégiájának része volt. Szerinte kifejezetten szórakoztatja, hogy találgatják, hová tűnt.
A Kreml egyébként megerősítette, hogy péntekre halasztották Putyin múlt héten elmaradt kazahsztáni látogatását. Előzőleg azt is közölték, hogy Vlagyimir Putyin parancsára a hadrafoghatóság „váratlan ellenőrzése” keretében teljes készültségbe helyezték az orosz északi flottát, illetve a nyugati katonai körzet és a katonai ejtőernyős haderő egyes alakulatait. Az orosz védelmi miniszter, Szergej Sojgu szerint “a bevethetőségi képesség ellenőrzése” 38 ezer katonát, több mint 3,3 ezer haditechnikai eszközt, 41 hadihajót, 15 tengeralattjárót, illetve 110 harci repülőgépet és helikoptert érint.