Vanuatura szombatra virradóra csapott le az 5-ös erősségű Pam ciklon, s szinte mindent lerombolt, ami az útjába került. Az épületek 90 százaléka összeomlott, megrongálódott, még a betonházak tetejét is levitte a szél, a fákat tövestől csavarta ki a földből, autókat, hajókat tört össze a trópusi vihar. E térségben ez volt minden idők legsúlyosabb természeti csapása. A főváros, a mintegy 45 ezer lakosú Port Vila repülőterét hétfőn megnyitották, de a következő egy hétben korlátozott kapacitással működik, jórészt csak a segélyszállítmányokat fogadja. A segélyszervezetek helyi munkatársai drámai pusztításról számoltak be.
„Port Vila nagyrésze a földdel vált egyenlővé, a fák törzsei úgy állnak ki a földből, mint a törött fogpiszkálók. Nehéz olyan épületet találni, amely ne szenvedett volna valamilyen sérülést” – mondta az AFP-nek Tom Perry, a CARE International segélyszervezet szóvivője. Tom Skirrow, a Save the Childen gyereksegélyező szervezet helyi igazgatója szerint csak a fővárosban legalább 15 ezer ember maradt fedél nélkül. A kisebb szigetekkel megszakadt az összeköttetés, egyelőre nem tudják felmérni a károkat, de a levegőből nézve ott még nagyobb volt a rombolás. „Becsléseim szerint 150 ezer ember szorul sürgős segítségre, s közülük mintegy 75 ezer lehet a gyerek” – mondta Skirrow. Meg nem erősített adatok szerint negyvenen veszítették életüket, de az áldozatok száma jelentősen emelkedhet. A 29 ezer lakosú Tanna szigetet is letarolta a ciklon, az ottani károkról még nincsenek jelentések.
Fotó: Handout/Getty Images
Ausztráliából, Új-Zélandból és Franciaországból érkeztek az első segélyszállítmányok, élelemmel, gyógyszerrel, sátrakkal, generátorokkal megrakott katonai szállítógépek. Nagy-Britannia is útnak indított egy C-17-es gépet hétfőn Vanuatu felé. Az ENSZ humanitárius segélynyújtást koordináló irodája szerint kisebb mértékben a térség más szigetei is károkat szenvedtek, Kiribati, Fidzsi, Tuvalu, a Salamon-szigetek és Pápua-Új-Guinea, mutatott rá a világszervezet közleménye.
Lonesdale elnök szerint „szörnyeteg” vihar csapott le országára, az elmúlt évek fejlesztéseit tönkretette a pusztító ciklon, mindent elölről kell kezdeni, újjá kell építeni. Az elnök Japánban egy nemzetközi konferencián felhívta a figyelmet, az elmúlt években drámaian megváltoztak az időjárási viszonyok, az átlagosnál jóval több csapadék hullott a szigetekre, több a rendkívüli időjárási jelenség. Az egykori Új-Hebridák szigetcsoportot a globális felmelegedés miatt emelkedő tengerszint létében fenyegetheti.
Vanuatu a világ egyik legszegényebb kis állama, mindössze 828 millió dollár az éves GDP a Világbank adatai szerint. A mintegy 270 ezres lakosság kétharmada mezőgazdasági termelésből, halászatból és a turizmusból él. A BBC emlékeztetett, Ausztrália folyósította tavaly a Vanuatura érkezett összes segély 60 százalékát, több mint 60 millió ausztrál dollárt. A ciklon pusztítása nyomán Julie Bishop ausztrál külügyminiszter 5 millió dollár rendkívüli segélyt ajánlott fel, Új-Zéland 2,5 millió dollárral támogatja a katasztrófa sújtotta országot. Az ausztrál turistákat figyelmeztették, egyelőre ne tervezzenek utazást Vanuatura.