Kiváló kezdeményezés, de szükség lenne arra is, hogy a magyar kormány támogassa az ilyen kezdeményezéseket. Erről beszélt a megnyitó után lapunknak Khalaf Al-Habtoor. Emlékeztetett rá, hogy a közelmúltban ezt elmondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek is.
„A magyaroknak gyönyörű országuk van, de még mindig nem reklámozzák eléggé. Erre többet kellene fordítani" - tette hozzá. Fontosnak nevezte, hogy a magyar politikusok és gazdasági szakemberek erősítsék kapcsolataikat az Egyesült Arab Emirátusokkal. Szerinte a két ország így közelebb kerülhet egymáshoz, ami Európába - így Magyarországra is - vonzhatja a befektetőket.
A dubai üzletember a magyar centrumot együtt nyitotta meg a Magyar Afrika Társaság vezetőjével. Balogh Sándor megemlítette, hogy szervezetének
anyagi lehetőségei korlátozottak, hiszen adományokból és vállalkozásaikból tartja fenn magát. Ugyanakkor fontos lépésnek tartotta, hogy létrejött a HTCC ház Dubaiban, hiszen az emirátusok kaput jelent Afrika felé. Rajta keresztül ugyanis elérhető az egész kontinens.
Az új centrum megfelelő találkozóhely lehet a magyar és az afrikai üzletemberek számára. Dubaiba viszonylag egyszerű eljutni, s az afrikai partnerek is gyakran járnak az emirátusokba üzleti- és pénzügyeik intézésére. Felidézte, hogy az utóbbi időben több megállapodás is született az uniós országoknak a Magyar Afrika Társasághoz hasonló szervezetivel, s egyetértettek abban, hogy ezek a központok lehetnek a legalkalmasabbak az együttműködés bővítésére.
Balogh Sándor lapunknak azt is elmondta, hogy a HTCC házak markánsan különböznek a Nemzeti Kereskedőházaktól. Fő céljuk, hogy segítsék az üzleti kapcsolatok erősítését. Ezzel azt kívánják üzenni a magyar üzletembereknek, hogy szélesíteniük kell a látókörüket. A statisztikák arra vallanak, hogy a magyarok egy átlagosan 1400 kilométer sugarú körben hajlandók üzletelni, hiszen a rendszerváltás óta a kis- és középvállalkozások nem tudtak felhalmozni annyi szellemi és anyagi erőforrást, amivel versenyezni tudnának a nagy kereskedő nemzetekkel, a hollandokkal, a franciákkal a spanyolokkal, portugálokkal.
A Dubaihoz hasonló kereskedelmi központok segítenek, szolgáltatásokat nyújtanak nekik, egy fajta „kis Magyarországot” találhatnak mindenütt, ahol ilyen centrumok nyíltak. Magyar a vezető, de vannak helyi alkalmazottak, akik jól ismerik az ottani körülményeket, miközben beszélnek magyarul is. Akiknek kell, tolmácsot is biztosítanak. Már a repülőtéren mobil nettel fogadják az érkezőket, amivel ugyancsak nagyon megkönnyítik az érdeklődő üzletemberek dolgát.
A megnyitón egyébként Khalaf Al-Habtoor is nagy elismeréssel szólt a Magyar Afrika Társaság vezetőjének tevékenységéről. „Dubaiban azért is működnek ezek a projektek, mert a kormány együttműködik a Balogh Sándorhoz hasonló kiváló vállalkozókkal" - mondta.