Szociológust vagy kriminálpszichológust kéne felkérni arra, hogy helyén értelmezze a rendőrség újmódi kommunikációját. Ott ugyanis a régi szakembereket vagy kirúgták vagy perifériára szorították, de mindenképpen dermesztővé változtatták a sajtómunkát.
Csak úgy példaképpen. Hír: „a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjába érkezett bejelentés szerint egy hölgy elmondta, hogy Dubicsányban egy rendezvényre ismeretlenek besurrantak, majd eltulajdonítottak egy tál töltött káposztát. A kiérkező rendőrök elfogták a töltött káposztát ellopó, majd elfogyasztó 19, és 25 éves helyi lakosokat.
Juhász Péter belvárosi korrupciógyanús feljelentését mondvacsinált okokkal visszautasították.
Viszont Kecskeméten ismeretlen tettes 2015. március 8-án délután bement egy lakatlan kecskeméti családi ház udvarába, majd az ott lévő farakásból eltulajdonítási szándékkal farönköt és hulladékfát pakolt egy babakocsiba. A helyszínen elfogták a tettest, majd őrizetbe vették.
A Buda Cash vezetőit viszont csak napokkal a botrány kirobbanása után - amíg nyilván nem volt semmi lehetőségük bizonyítékok eltüntetésére, a tanúk manipulálására, satöbbire - vitték rács alá - bűnösen elmulasztván az ilyenkor szokásos sajtó előtti vezetőszáras cirkuszt. (Ez már önmagában is megalapozza a kormányzati érintettség gyanúját!)
A Questor, és más csődök rendőri eljárása pedig egyenesen azt a feltételezést támasztja alá, hogy a bűnüldözés – mint rossz krimikben a gyilkosok után –, vadul takarít. Elsősorban a csalással bevádolt Kiss Szilárd attasé után, vagy a kormányhoz igen közel álló Tarsoly Csaba érintettsége után, Szijjártó, noch dazu Orbán Viktor után.
Hiszen holnapra az is kiderülhet, hogy nevezett uraknak – akár a pénzhamisításon kapott ifjú fideszesnek – soha semmi köze nem volt a hatalom hatalmasaihoz és visszamenőlegesen is eltüntethetők. Ahogyan eltűnt a rendőrség honlapjáról az a különlegesen szánalmas fotó is, amelyen egy szerencsétlen vidéki fickó ellopott biciklijének darabjait adta vissza éppen a károsultnak két zsaru. Egyikükről azonban hiányzott az azonosító – a haladó jobboldal kultikus tárgya. Szóvá tettem – törölték. (Legalábbis nem találom már.)
A „visszaadták a rendőrök az ellopott/megtalált ágfűrészt, tartós elemet, krumplihámozót” típusú fotókat ragasztja homlokára az Országos Rendőr-főkapitányság. Ott bambulnak a képen a boldogtalan körzeti megbízottak, kiknek láthatóan semmi kedvük az egészhez, de alighanem központi utasítás az ilyen kommunisztikus színjátékokban való statisztálás. (Ezek előzményeiről bővebben beszél a Magyar Rendőr fotóarchívuma: 1948-1990. magyarrendor.osaarchivum.org honlapon.)
Tegyük hozzá: a bringaalkatrészeket kényszeredett arccal visszaadó rendőröket ma még csak ebben a pozíciójukban szabad lefényképezni, ez ugyanis nem sérti emberi méltóságukat. Ha ugyanőket egy tüntetésen fotóznánk le, ma még – jogértelmezések ide-oda - határeset, hogy százezreket nyerhetnek-e a bíróságon, mert „a környezetük ebből tudja meg, mi a munkájuk, és ez borzalmas következményekkel járhat rájuk nézvést”. Legalábbis a haramia-ügyvédek szerint.
De az a lényeg, hogy a csonka bicikliváz megkerül, a kulák lebukik, három tő kenderre lecsap a TEK, nem pedig az, hová lettek a milliárdok.
Ez is egyfajta kommunikáció, melynek tanítását épp most szüntetik meg.