;

II. világháború;zsidózás;cigányozás;Gyóni Géza;

FOTÓ: HULTON ARCHÍV

- Ágyrajárás a szenespincébe

A 70 évvel ezelőtt történteket több néven is emlegetik. Egyik álláspont szerint csak a zsidóknak és a cigányoknak jelentett felszabadulást a szovjet katonák bejövetele. A többieknek megszállást hoztak az érdekszférájukat egyre jobban kiterjesztő oroszok, akik 1945 április 4-én fejezték be az „országjárást”. A személyes élmények felelevenítésével is igyekszem kis kortörténetet adni. A tisztánlátást az is segítené, ha minél többen elolvasnák Gyóni Géza papköltő az első világháború borzalmait idéző „Csak egy éjszakára” című versét.

Az utcai elsötétítés, fekete papírral beragasztott otthoni ablakok, műrostos ruhák és cipők, élelmiszer jegyrendszer, légiriadók, a felnőtt férfiakra leselkedő katonai SAS behívó (Siess Adolf Sürget) és még egyebek bőven voltak. És hogy másra is emlékezzek. „Csak egy nap a világ” énekelte Rácz Vali az akkori idők híres slágerét. Rendszeres műsorszám volt a rádióban a fronton harcolóknak sugárzott kívánság hangverseny. Gyakori volt a katonazene, zengett az induló: ”Horthy Miklós katonája vagyok…”

Nyemeci, nyemecki!

A Bródy Sándor utcában a Magyar Rádió közelében lévő épületben 1944 december végén „pincelakókká” váltunk. Nem csak a gyakori légi riadó zavart le a harmadik emeletről a mélybe, hanem a front, a szovjet katonák közeledte is. A téli tüzelőre, brikettre terített alkalmi fekhely volt az ágyunk, és petróleumlámpa világított. Ilyen ”otthoni” körülményeket teremtett, a nagy magyar ábránd jegyében vívott értelmetlen háború. Alig vártuk a befejezését. Mindenki tudta hogy 1941-ben nem az oroszok üzentek hadat nekünk, hanem fordítva történt. A szovjet katonák ellenségként érkeztek hozzánk Németország utolsó csatlósához.

„Nyemecki, nyemecki” - hangzott 1945 január derekán egyik este a kiáltás, német katonákat kerestek a berobbanó oroszok. Az órazabrálás után síri csend következett. A házak légópincéjéből átjáró vezetett az egyik épületből a másikba. Vagy ezen keresztül, vagy az utcáról érkeztek a kéretlen vendégek. Oroszul beszélő lakótársunk tolmácsolta a tudnivalókat. Többek között azt: egyelőre ne menjünk sehova.

Fel kellett készülni az ostromot követő életre, így különösen óvakodni kellett a világos zöld parolit viselő, malenkij robotra invitáló katonáktól. A szabadba először kimerészkedve a Szenkirályi utcában a Stühmer csokoládégyár előtt nagy sürgés-forgásra figyeltünk fel a bátyámmal. „Önkiszolgálók” hordták ki az épületből az élelmiszer hiány idején kincsnek számító cukrot.

Különös érettségi

A harcok befejeztével egyre jobban magához tért a város, egyre inkább hiányzott az iskola. Több mint fél év elteltével végre beléphettem a Reáltanoda utcai épületbe, amely magán viselte a harcok nyomait. Aztán elérkezett 1945 június 9. az érettségi napja, a diákélet fontos eseménye. Eredetileg délelőttre írták ki a vizsgát, de délutánra halasztották. A névsorban előttem lévő osztálytársam a feleléséről kiérve megsúgta, hogy Csokonait látta a nevem mellett a listán. Közel laktam, hazamentem, s a Remekírók sorozatból gazdagodtam.

Osztálytársam meglátása nem volt „alaptalan”. A költőről azt is megemlítettem, hogy az olasz pásztordalok mintájára írta verseit. A vizsgaelnök csodálkozott. Elmondta: magyar szakos tanár létére nem tudott erről, nem gondolta hogy ezen a vizsgán ő is tanulni fog. Elmosolyodott, s jelest adott. A Lilla dalok szerzője, családi költőnek számít, apám is Csokonaiból felelt, sajnos hetven évvel ezelőtt nagybátyámmal együtt a háború áldozata lett.

Felszabaduláskor „megszabadulva” a gimnáziumi nyolc évtől a Műszaki Egyetemen folytattam a tanulást, akkor elég volt a sikeres érettségi, nem kellett felvételit tenni a bejutáshoz. Ekkor Inkább az

eljutás jelentett gondot. Minden dunai hidat felrobbantottak. Hogyan jutottam Pestről Budára és vissza? Erre nem emlékszem.

Hidat s építettem

Az újjáépítéshez sok szorgos munkáskéz kellett. Tizenkilenc évesen én is beálltam a sorba, a fontos szerepet játszó déli összekötő vasúti híd újjáépítésébe. Nem volt veszélytelen feladat, roncsok meredeztek a Dunából. Szerencsére nem történt semmi baj, hozzászoktam a munkásélethez. „Reitter László egyetemi hallgató betanult munkásként 1946. július 31-tól november 16-ig dolgozott az építkezésen” tanúsítja az igazolás amelyet azóta őrzök, akárcsak a közlekedésügyi miniszter elismerő oklevelét. Kis ruhacsomagot is kaptam, a műrostos világban jól jött a gyapjú pulóver.

A korszak változásait jól mutatja iskolai indexem. Az első oldalon a Magyar Királyi József Nádor Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem rektora köszönti a hallgatót. Bizonyítványomat 1945 szeptember 6-án írták alá. A következő esztendőben már elmaradt a királyi szó, hiszen államformát váltottunk. Megalakult a második magyar köztársaság Tildy Zoltán elnökletével.

Ennek előzménye az 1945. novemberében tartott első szabad országgyűlési választás, amelyet 81.31 százalékkal a baloldal nyert. Megszakította a Horthy korszak negyedszázados hegemóniáját. A sikerhez döntően hozzájárult a Független Kisgazda Földmunkás és Polgári Párt 57.03-as eredménye. A pengőt a forint váltotta fel, megszűnt a szuperinfláció. Jó bizonyíték erre indexem egyik „gazdasági adata”. Az 1000 pengős okmánybélyeget a következő, az 1946/47-es tanévben 1 forintos követte.

Az emberáldozat mellett nagy anyagi károsodást jelentett hazánk számára a háborús jóvátétel. Vesztes országként a Szovjetuniónak 200, Jugoszláviának 70, Csehszlovákiának 30 millió USA dollárt kellett fizetni 1945-től 1951-ig. Ez súlyos anyagi terhet jelentett az amúgy is nehéz helyzetben lévő gazdaságunknak hiszen az átlagos életszínvonal korábban sem volt magas.

Évfordulók özönében

Manapság a konyhai csapból is nemzeti színű, rezsi csökkentett víz folyik. Nem lehet elzárni. Eláraszt bennünket a sikerpropaganda, a közszolgálati médiumok híráradata. Emelkednek a bevételek, csökkennek a kiadások. Külföldi partnerekkel gyümölcsöző stratégiai szerződések köttetnek, rendszeresek a létesítmény avatások - sorukban a felcsúti sertéstelepé. Az országot a feje tetejére állító elképzelésekkel nem fukarkodik a kormány. Napról napra évfordulókat köszöntenek, elsősorban sikeres eseményekre emlékeznek.

Jó lenne ha vezetőink megnéznék a 70 évvel ezelőtti képeket, híradó részleteket A frontra induló feldíszített vonat ablakaiból vidáman integető katonákat, vagy szomorú kontrasztként az ostromlott város földre omlott házait, a törmelékhegyeket. Ezek a lakosság összefogásával gyorsan fogytak. Hozzájárultak ahhoz hogy a pincéből kijutva a vártnál hamarabb iskolapadba ülhettem, vizsgázhattam .

Szépként emlegetik a diákkort, az enyémre nem illik igazán rá ez a jelző. Hazánk viszont egy régi szállóige szerint dicséretet érdemel: „Magyarországon kívül nincs élet, s ha van is, nem az igazi.” Felvetődik a kérdés: mi lenne, ha egy külföldi állampolgár, aki otthon nem érzi jól magát, igazi életre vágyva hozzánk jön? Lehet hogy csalódna?

Az ember azt gondolná, a hivatal méltóságot, tartást ad. Minél magasabb a polc, annál egyenesebb derékkal lehet ülni rajta. Minél nagyobb sarzsit visel valaki, annál nagyobb bátorságot, öntudatot merít belőle. Nálunk ez is másképpen alakult. Nálunk az is, akinek az egekben kellene trónolnia, visszabukik a felhők alá, hogy megcsókolja azt a kezet, amelyik támasztékul szolgált a felkapaszkodásához.