Magyarország;gázvezeték;Törökország;Áder János;

Áder János mosolyog ( a köztársasági elnök Ahmet Davutoglu török miniszterelnökkel egy ankarai szállodában) MTI Fotó: Koszticsák

- Gázvezetékről tárgyalt Áder Törökországban

A Törökország felől érkező gázvezeték finanszírozási tervének elkészítésével sietni kell, mert vannak alternatív javaslatok is az Európai Unió asztalán - nyomatékosította Áder János államfő, amikor Ahmet Davutoglu miniszterelnökkel tárgyalt csütörtökön Ankarában.

A magyar köztársasági elnök négynapos hivatalos látogatáson tartózkodik Törökországban. A megbeszélés után újságíróknak nyilatkozva elmondta, Magyarország abban érdekelt, hogy a gáz Görögországon, Macedónián és Szerbián keresztül érje el Magyarországot. A megbeszélésen a gázvezeték ügyén kívül érintették az atomenergia kérdését is. Áder János megfogalmazása szerint Törökország rendkívül ambiciózus atomenergia-programot indított, melynek keretében több atomerőművet akarnak létrehozni, például egy orosz építésűt is. A magyar elnök felajánlotta hazánk tapasztalatait a paksi atomerőmű üzemeltetésével kapcsolatban.

A találkozón Áder János köszönetet mondott azért, hogy a magyar történelmi emlékhelyeket nagy odafigyeléssel ápolják Törökországban. Mint mondta viszonossági alapon nekünk is kötelezettségeink vannak, az eddig elmaradt felújítási beruházásokat mihamarabb be kell fejezni a magyarországi török emlékhelyeknél.

A megbeszélést követően Áder János az ankarai magyarokkal és az Ankarai Egyetem hungarológus hallgatóival koszorúzott 1848-49-ess forradalom és szabadságharc tiszteletére a török főváros Kossuth Lajos utcájában, a politikus emléktáblájánál. Itt található egyébként a magyar nagykövetség is.

Ezután a magyar államfő találkozott Cemil Cicekkel, a Török Nagy Nemzetgyűlés elnökével.
Késő délután a magyar köztársasági elnököt és kíséretét ünnepélyes keretek között fogadja vendéglátója, Recep Tayyip Erdogan török elnök. A négyszemközti megbeszélést követően az ott elhangzottakról sajtótájékoztatót tartanak.

Három orosz kémet leplezett le a cseh Biztonsági Információs Szolgálat (BIS) Prágában, ezért a diplomáciai mentességet élvező felderítőknek csendben távozniuk kellett Csehországból - írja a Respekt című cseh politikai hetilap weboldalán cseh kormányzati forrásokra hivatkozva.