Lassan hagyomány, hogy rövid határidővel rendez Magyarország vizes világeseményeket. Tavaly a junior nyíltvízi úszó világbajnokságot bonyolította el kiválóan hazánk, úgy, hogy a szervezésre összesen 40 nap állt rendelkezésünkre. Most valamelyest több idője van Budapestnek a 2017-es vizes világbajnokság tető alá hozására.
„Világbajnok rendezőkre lesz szükség. Ha nem növünk fel világbajnok úszóink szintjére, nem tudjuk megcsinálni” – mondta a tegnapi sajtótájékoztatón Orbán Viktor miniszterelnök, miután aláírta Cornel Marculescuval, a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) ügyvezető igazgatójával az erről szóló szerződést.
A kormányfő hangsúlyozta: egyeztetett az ellenzékkel is, amely nagy örömére „nem zárkózott el” az együttműködéstől. A kormányfő szerint erre már csak azért is szükség van, mert a jelenleg érvényben lévő törvények alapján a rövid határidő miatt Magyarország nem tudná megrendezni a 2017-es eseményt, így törvényt kell alkotni az esemény lebonyolításával összefüggésben.
Hazánknak a 2021-es vizes világbajnokságra nyerte el a rendezés jogát, ám a négy évvel korábbi esemény - amelyen az úszás mellett műugrás, műúszás, nyíltvízi úszás és vízilabda szerepel a programban – házigazdája, Guadalajara pénzügyi okok miatt egy hónapja visszalépett, így került képbe Budapest a mexikói város helyett.
Marculescu azt mondta, hogy a 2017-ben Budapestre tervezett junior úszó-vb 2019-ben lesz a magyar fővárosban. A FINA ügyvezető igazgatója beszélt arról is, hogy az előző felnőtt világbajnokságokat két-háromszoros megtérüléssel rendezték meg. Az idei vizes-világbajnokságnak az oroszországi Kazany, a 2019-esnek a dél-koreai Kvangdzsu ad otthont. A 2021-es vb-re Szabó Tünde, a Magyar Úszó Szövetség főtitkára szerint új pályázatot írnak ki.
Gyárfás: Kivágtuk a 21-et!
A 2017-es vizes világbajnokság kapcsán, lapunk exkluzív interjút készített Gyárfás Tamással, a Magyar Úszó Szövetség elnökével.
- A döntésben mennyit számított az ön jelenléte az úszósportban?
- Nem vagyok én álszerény, de Orbán Viktor miniszterelnök kiállása döntött.
- A tegnapi sajtótájékoztatón a miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy a szervezésben is hasonlóan eredményesnek kell lennünk, mint sportolóinknak. A rövid határidő jelenthet problémát?
- Tisztában vagyunk a felelősségünkkel. Nem pusztán a magyar úszósport, nemcsak a magyar sport egésze, hanem Magyarország vizsgázik. Annál is inkább, mert a Magyar Olimpiai Bizottság a február 6-i ülésén állást foglalt a 2024-es olimpiára megrendezésével kapcsolatban. A Nemzetközi Olimpiai szeptember 15-én dönt. Ha alig másfél hónappal a voksolás előtt jól vizsgázunk, azzal hozzájárulunk a - remélhetőleg - pozitív döntéshez.
- Ha jól értem, a 2017-es világbajnokság megrendezésében a budapesti olimpia esetleges lebonyolítása is szempont volt?
- A miniszterelnök mérlegelésekor ez közrejátszott. Persze, az is számított, hogy a magyar vizes sportok kiváló eredményeket érnek el. Ha csak a tavalyi eredményeket nézzük: a decemberi dohai rövidpályás világbajnokságon az úszók hat-, a berlini Európa-bajnokságon öt-, a nanjingi ifjúsági olimpián négy aranyérmet nyertek; a junior nyíltvízi úszók közül Kiss Niki és a magyar váltó is diadalmaskodott a balatonfüredi vb-n. Risztov Éva a 10 kilométer olimpiai bajnoki címvédője, de Olasz Anna is remekel, a férfi és női vízilabda válogatott pedig maga a csoda. A rendezésben fel kell nőni melléjük, az úszópalotának pedig rekordidő alatt fel kell épülnie. Humoromnál vagyok, tehát mondhatom: ilyen egyszerű az egész...
- A junior korosztály világbajnokságát át kellett tenni a felnőtt esemény miatt. A „kicsiket” ez mennyire érinti, hiszen ez esetben csak két évvel később, 2019-ben rendezi hazánk a junior úszó vb-t?
- A 2002-2003-2004-es korosztály a Jövő Bajnokai program alappillére. A 2019-es junior világbajnokságon valamennyien indulhatnak. Annyi változik, hogy 2017-ben a legfiatalabb korosztályt képezték volna, most pedig érettebbek lesznek, világbajnok esélyesekké nőhetik ki magukat. Tény, hogy kivágtuk a 21-et, azaz lett belőle 17, mármint 2017, de úszás akkor is lesz számunka, ha 2021-ben már más rendezi a vb-t. Az aranyérem akkor is fényesen csillog.
- A létesítményeket hogyan érinti a változás?
- Az úszókomplexumot a 2017-es junior világbajnokságra ugyanúgy fel kellett volna építenünk. A változás csak a tribün méretét érinti. Ha előbb lett volna a junior vb, akkor elsőre 5000 férőhelyes lelátó készül, amit négy évvel később bővíteni 18 ezresre. Most ezt pont fordítva történik. Ha úgy tetszik, áldhatjuk a sorsot: a 2017 évi junior vb „csak” egy esemény lett volna a sok közül Magyarországon, a 2017.évi felnőtt vb viszont minden idők legrangosabb honi rendezésű sporteseménye. És történik ez ugyanabban az uszodában... Mindez óriási pluszt jelent a számunkra. Ránk figyel a kormány, kettőzötten mögénk áll a sportért felelős minisztérium, nem is beszélve a Magyar Olimpiai Bizottságról. Részt vehettem egy ülésen. A parlamenti pártok frakció vezetői is támogatóan nyilvánultak meg. El sem akartam hinni: mindenki egyet akar: sikeres vb-t! Igazolja Magyarország, hogy mire képes. És el sem hiszi, hogy a mai világban ez milyen nagy dolog.