Magyarország a nyugati értékközösség része, és ebből kötelezettségei is fakadnak, amelyeknek meg kell felelnie - jelentette ki Szijjártó Péter, amikor tegnap reggel a parlamenti pártok képviselőivel egyeztetett a magyar szerepvállalásról az Iszlám Állam (IS) elleni fellépésben. A külgazdasági és külügyminiszter a tanácskozás után arról beszélt, hogy a tervek szerint száz katonát küldenének Észak-Irakba, további 50 pedig Magyarországon állna készenlétben. A régió, ahová a magyar katonák mennének, jelenleg a legbiztonságosabb terület Irakban, a misszió költsége húszmilliárd forint lehet egy évre, amiben a felszerelések költsége is benne van, de elképzelhető, hogy ehhez az Egyesült Államok segítséget nyújt, és akkor kevesebb lesz az összeg.
Szijjártó, akit a miniszterelnök bízott meg azzal, hogy koordinálja az IS-el szembeni magyar szerepvállalással kapcsolatos lépéseket, hétfőn már tanácskozott a kormányzati munkacsoport tagjaival. Ebben a testületben a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium, a Terrorelhárítási Hivatal és az Információs Hivatal képviselői vesznek részt. A tegnapi egyeztetést követően jövő hétfőn az Országgyűlés külügyi, illetve szerdán a honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottsága együttes ülésen foglalkozik a témával. A magyar szerepvállalás kérdése április közepén kerülhet a parlament elé, ez előtt az illetékesek helyszíni szemlére utaznak a régióba. Ha az Országgyűlés kétharmada támogatja a missziót, május második felében érkezhetnek Irakba a magyar katonák.
A konzultációt követően a fideszes Németh Zsolt arról beszélt, hogy a szélsőséges radikalizmuson alapuló terrorizmust nem lehet politikai úton elhárítani, egyértelműen katonai erők alkalmazására van szükség. A KDNP-s Firtl Mátyás közölte, pártja támogatja a kormányt a kérdésben, mert a terrorszervezet gátlástalanul követ el bűnöket az emberiség ellen. Firtl bejelentése azért fontos a kabinet számára, mert forrásaink szerint a kereszténydemokraták nem lelkesednek az ötletért, akár csak a Fidesz frakció egy része. Rogán Antal nem véletlenül közölte a múlt héten, hogy mivel elveszítették a kétharmados többséget, a szerepvállaláshoz szükséges parlamenti felhatalmazást önmagukban nem tudják biztosítani, amivel egyben a felelősséget is megosztanák az ellenzékkel
Az LMP továbbra is úgy gondolja, hogy a katonai részvételt megelőzően az Uniónak mindent meg kell tennie, hogy felderítse és elzárja az IS pénzügyi, technikai és emberi utánpótlási csatornáit. Fodor Gábor, az MLP elnöke támogatni fogja a katonai részvételt, a Jobbik szerint viszont nem szabad részt venni a koalícióban, mert egy ilyen lépés megnövelné a terrorfenyegetettséget.
Az MSZP, a DK, az Együtt és a PM bár meghívást kaptak, nem mentek el a tegnapi megbeszélésre. A szocialisták hétfőn közölték, hogy véleményük szerint okafogyottá vált az egyeztetés, mivel a kormány nyilvánvalóvá tette, hogy a témában már minden fontos döntést meghoztak. Gyurcsány Ferenc pártja támogatja a szerepvállalást, de garanciákat vár a kormánytól, hogy képes kezelni a kockázatokat. A tegnapi tanácskozáson azért nem vettek részt, mert ezzel a kormánnyal nem kívánnak egyeztetni. Az Együtt támogatja az esetleges kurdisztáni szerepvállalást, de nem mentek el Szijjártóhoz, mert szerintük a nemzetközi beavatkozásokkal kapcsolatos vitákat az parlament illetékes bizottságaiban, vagy azok együttes ülésén kell lefolytatni. A PM nem támogatja, hogy Magyarország harcoló alakulatokkal csatlakozzon a koalícióhoz, ehelyett humanitárius feladatokban venne részt.