A meghívás ellenére a nem jelent meg a képviselők előtt Fazekas Sándor, Lázár János, Gaál Szabolcs Barna (Kehi), illetve Nagy János (földalapkezelő). A földművelésügyi tárcát Nagy István államtitkár képviselte, aki azt állította, hogy múlt hét pénteken intézkedett a szaktárca vezetője, hogy 14 pályázat esetében bontson szerződést a HNP és a pályázati rendszert is módosították. Az államtitkár hozzátette, az új rendszer jól működik és annak jegyében írják ki az új pályázatokat.
Március 2-án hétfőn, az azonnali kérdésemre válaszolva azt jelentette ki a miniszterelnök, hogy a Kehi vizsgálat január 31-én lezárult, 14 pályázatot fel kell bontani, valamint azt is közölte, hogy a Földművelésügyi Minisztérium (FM) a vizsgálat alapján át is írta a pályázati rendszert. Csakhogy ez nem fedi a valóságot - mondta a Népszavának Harangozó Gábor, a mezőgazdasági bizottság MSZP-s alelnöke. A tegnapi albizottsági ülésen kiderült ugyanis, hogy az FM még tavaly július végén, a Kehi vizsgálatot jóval megelőzve módosított a pályázati rendszeren. Arra is fény derült, hogy Orbán bejelentésével ellentétben még mindig nem zárult le a Kehi vizsgálat, mert akkor az FM-nek már meg kellett volna kapnia és a hivatal honlapjára is föl kellett volna tenni. Egyik sem történt meg - tette hozzá a képviselő.
Pedig lenne mit nyilvánosságra hozni. Például azt, hogy 31 olyan pályázó is nyert is volt, amelyek soha előtte állattartással nem foglalkoztak, kizárólag a hortobágyi legelők után járó uniós támogatások megszerzésére hozták létre a társaságokat.
A Kehi vizsgálati anyagaiba betekintve hosszú listát találtunk, amelyben azt taglalták, milyen változtatásokra lenne szükség. Ezért azt várjuk, hogy valóban zárják le a Kehi vizsgálatot, ezek alapján változtassák meg a pályázati rendszert és az összes pályázatot vizsgálják felül, ne csak a nemzeti parkiakat, hanem a 65 ezer hektárt érintő állami földbérlet-pályázatokat is - jegyezte meg Harangozó Gábor, aki jövő hétfőn ismét azonnali kérdéssel fordul Orbán Viktorhoz a földbérlet pályázatok ügyében.